Caritas przedstawi raport o pomocy w Syrii

Caritas Polska przedstawi dziś w Warszawie raport o aktualnej sytuacji w Syrii. W prezentacji dokumentu weźmie udział ks. abp Joseph Tobji, duchowny kościoła maronickiego z Aleppo. Raport mówi m.in. o tym, że blisko 8 milionów mieszkańców spośród 13 milionów Syryjczyków wciąż pozostaje bez podstawowej pomocy humanitarnej.

Dokument porusza kwestie zdrowotne, ekonomiczne, związane z mieszkalnictwem oraz edukacją dzieci. Ma też przedstawiać działania w ramach projektów pomocowych takich jak „Rodzina Rodzinie”, realizowanych przez Caritas Polska w Syrii.

– Według organizacji międzynarodowych sytuacja w Syrii jest najgorsza na świecie pod względem humanitarnym – podkreśla ks. prof. Waldemar Cisło.

Dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które również pomaga w Syrii, podkreśla, że wsparcie dla ludzi tam żyjących jest bardzo potrzebne.

– To, o co proszą Syryjczycy to to, żebyśmy o nich nie zapominali. Ta pomoc trwa już kilka lat. Przy takich upałach nie działa lodówka oraz klimatyzacja. Zimą potrzebny jest opał. Problemem pozostaje opieka zdrowotna, przestarzały sprzęt i brak pracy. 10 euro potrzeba, żeby dziecko chodziło przez miesiąc do szkoły. To są projekty, które Polacy chętni wspierają – mówi ks. prof. Waldemar Cisło.

– Żeby utrzymać pięcioosobowa rodzinę na skromnym poziomie potrzeba 200 dolarów. Jeśli ma się pracę, to zarabia się ok. 60-80 dolarów. Trzeba więc mieć dwa etaty – dodaje.

Z Caritas Polska oraz Pomoc Kościołowi w Potrzebie współpracuje polski rząd.

– Łaciński biskup Aleppo powiedział, że Polska jest jedynym krajem, który pomaga w taki sposób, nie oczekując niczego w zamian. Cieszę się, że nowy rząd kontynuuje kierunki takiej pomocy – zaznacza ks. prof. Waldemar Cisło.

– Można pomóc poprzez wpłaty na Caritas Polska z dopiskiem „Syria” – wyjaśnia.

Minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa poinformowała, że w 2017 r. głównie na pomoc dla ofiar wojny w Syrii, rząd zrealizował projekty warte ponad 10 mln zł, a od stycznia premier Mateusz Morawiecki podpisał projekty na ponad 18 mln zł.

Wojna w Syrii trwa od 2011 r. Od tego czasu pochłonęła pół miliona ludzkich istnień.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl