W szpitalach brakuje krwi

Zapasy krwi magazynowej w Centrum Krwiodawstwa zmniejszyły się do krytycznego poziomu. Już teraz zdarzają się sytuacje odwoływania planowych operacji przez szpitale z powodu braków odpowiedniej grupy krwi. Caritas Polska apeluje o pomoc i zachęca do oddawania krwi w przystosowanych do tego autobusach-ambulansach.

Niedobór krwi w Centrach Krwiodawstwa w okresie urlopów nie jest niczym nowym. W tym roku jednak sytuacja jest dramatyczna. Choć deficyty dotyczą wszystkich typów krwi, to najbardziej poszukiwane grupy krwi to A Rh- oraz 0 Rh-.

Szpitale nie są obecnie w stanie uzupełniać swych zapasów, dlatego krew wydawana jest prawie wyłącznie na imiennie oznaczone operacje i zabiegi. Ale na dostarczenie jej trzeba czekać nieraz dwa dni. Zdarzają się sytuacje odwoływania planowych operacji. W bazach figuruje ponad 2 mln 800 tys. dawców krwi, ale systematycznie oddaje ją zaledwie jedna czwarta.

W sezonie urlopowym liczba dawców radykalnie spada, gdyż wyjeżdżają oni na wakacje. Dlatego organizowane są specjalne autobusy-ambulansy, w których także urlopowicze mogą oddać krew.

Od trzech lat Caritas Polska wraz z wybranymi Caritas diecezjalnymi organizują wakacyjną akcję pod hasłem: „Podaruj Kroplę Miłości”. W Warszawie krwiobus co piątek zaparkowany jest przed kościołem św. Anny w godzinach 11.00-16.00. Można także odszukać siedziby Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub specjalnie przystosowane do poboru krwi punkty w pomieszczeniach parafialnych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj