Caritas apeluje o pomoc dla dzieci ze Wschodu

Caritas Polska apeluje o wsparcie finansowe kolonii dla dzieci ze Wschodu. Dwutygodniowy turnus z pełnym wyżywieniem, ubezpieczeniem, funduszem kulturalnooświatowym oraz transportem to wydatek na jedno dziecko ok. 1 100 zł.

Dzięki takim przyjazdom dzieci te mogą poznać polską kulturę i tradycję. Jest to też dla nich jedyny kontakt w ciągu roku z Polską. Tymczasem – jak informuje dyrektor Caritas – w tym roku dotacja państwowa na przyjazd została radykalnie uszczuplona. W związku z tym istnieje obawa, że dużo mniej dzieci może przybyć do Polski.

 – Rokrocznie braliśmy udział w konkursach, organizowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W tym roku ten konkurs był przeprowadzany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ubiegaliśmy się o specjalne dofinansowanie kolonii letnich dla dzieci polonijnych. W tym roku, złożyliśmy także taki projekt i niestety to dofinansowanie nie jest zbyt duże, co znaczenie ogranicza ilość dzieci, które będą mogły przyjechać do Polski. Według tego budżetu w 2015 r. zaledwie 350 dzieci będzie mogło przyjechać do naszego kraju. Dlatego też zwracamy się z prośbą o pomoc w dofinansowaniu tych kolonii i jest to prośba do Polaków w Polsce jak i środowisk polonijnych – zaznaczył Paweł Kęska rzecznik Caritas Polska.

Szczegóły dotyczące wsparcia finansowego kolonii dla dzieci ze wschodu można znaleźć na stronie www.caritas.pl

RIRM

drukuj