fot. https://twitter.com/CaritasPolska

11 lat wojny domowej w Syrii. Zginęło co najmniej 0,5 mln osób

Syria jest pogrążona w wojnie domowej już 11 lat. Konflikt zbrojny w tym kraju wybuchł w wyniku tzw. Arabskiej Wiosny Ludów. Celem masowych protestów było obalenie reżimu prezydenta Baszara al-Asada. Władze tłumiły manifestacje, które przerodziły się w regularną walkę.

Do dziś w syryjskiej wojnie domowej zginęło co najmniej 0,5 mln osób, a ponad 6,5 mln mieszkańców musiało opuścić kraj i szukać schronienia m.in. w sąsiednim Libanie.

Pomocy humanitarnej w Syrii potrzebuje dziś 14 milionów osób. W wyniku wojny zmniejszyła się także liczba chrześcijan w tym kraju.

Pomoc Syrii niesie m.in. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Ks. prof. Waldemar Cisło, Dyrektor sekcji polskiej Pomocy Kościołowi w Potrzebie, zwrócił uwagę, że trafia ona do wszystkich potrzebujących.

– Pomagamy ludziom cierpiącym. Kościół zawsze jest w okresie wojny miejscem ucieczki dla wszystkich ludzi niezależnie od tego, czy są muzułmanami, czy są chrześcijanami. Od samego początku takie było nasze nastawienie, żeby pomagać wszystkim, bo zawsze najpierw widzimy człowieka, naszego brata w człowieczeństwie, a dopiero potem widzimy w nim wyznawcę innej religii. Polacy, dzięki wsparciu indywidualnemu i rządu, wyleczyli dziesiątki tysięcy Syryjczyków, pomogli w rozdaniu milionów paczek żywnościowych i ciągle pomagają jako Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Fundacja Przyjaciel Misji – powiedział ks. prof. Waldemar Cisło.

Ks. prof. Waldemar Cisło podkreślił, że wojna w Syrii już dawno mogłaby się zakończyć, gdyby nie interesy niektórych państw.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl