70. rocznica wyzwolenia obozu w Dachau

Dziś przypada 70. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau. Do muzeum, które znajduje się na terenie nazistowskiego obozu przybędzie dziś 40 polskich księży biskupów.

Dachau było głównym hitlerowskim obozem dla kapłanów katolickich, protestanckich i prawosławnych. Mogli oni opuścić to miejsce jedynie pod warunkiem, że zrzekną się kapłaństwa. Nie było takiego przypadku.

W południe, w Dachau, będzie sprawowana Msza św. Eucharystii przewodniczył będzie ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosi ks. kard. Reinhard Marx, przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec.

Następnie w katedrze we Freisingu, zostanie odprawione nabożeństwo w intencji pokoju i pojednania.

Obóz koncentracyjny w Dachau to „golgota polskiego duchowieństwa”. W czasie II wojny światowej było tam przetrzymywanych 2 700 duchownych, z których 1780 stanowili Polacy. Połowa polskich kapłanów została tam zamordowana. Warunki w obozie dla kapłanów były szczególnie ciężkie. Nie tylko znęcano się nad nimi fizycznie, ale również psychicznie i religijnie. Nie pozwalano na odprawianie Mszy św., przydzielano ciężkie prace. Większość polskich kapłanów, która opuściła Dachau udała się na całe Niemcy, także do innych krajów świata, aby podjąć pracę wśród Polaków rozproszonych po II wojnie światowej – powiedział o. Mariusz Mazurkiewicz, redemptorysta, który posługiwał w Niemczech.

29 kwietnia 1945 roku niemiecki obóz koncentracyjny w Dachau wyzwoliły wojska Amerykańskie.

 

RIRM

drukuj