Co najmniej 31 ofiar śmiertelnych w ciągu dwóch dni w Syrii

Syryjskie siły rządowe atakują tereny pod kontrolą opozycji w pobliżu stolicy kraju Damaszku i Aleppo, rebelianci użyli moździerzy; liczba ofiar śmiertelnych wyniosła co najmniej 31 w ciągu dwóch dni – pisze w sobotę agencja Associated Press.

Przedstawiciele Zachodu, w tym wysłannik ONZ prowadzący negocjacje ze skonfliktowanymi stronami w Syrii, ostrzegają, że zawarty w lutym rozejm może się całkowicie załamać z powodu narastającej przemocy, a także wycofania się z rozmów w poniedziałek głównej grupy opozycyjnej. Syryjska opozycja zarzuciła rządowi, że rujnuje rozmowy prowadząc atakami, rząd zaś twierdzi, że atakuje jedynie grupy terrorystyczne, których nie objęło porozumienie o zaprzestaniu działań bojowych.

W proteście przeciwko naruszeniom zawieszenia broni z rozmów wycofali się przedstawiciele Wysokiego Komitetu Negocjacyjnego (HNC) – najważniejszego ugrupowania opozycyjnego.

Wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura powiedział, że rozmowy będą kontynuowane do środy, jak planowano, lecz zaznaczył, że strony są „skrajnie spolaryzowane”, co, jak pisze AP, budzi wątpliwości, czy uda się uratować negocjacje, które miały służyć znalezieniu politycznego rozwiązania konfliktu trwającego w Syrii od 2011 roku.

Sobota była drugim z rzędu dniem ostrzału z powietrza okolic Aleppo kontrolowanych przez opozycję; zginęło co najmniej 12 osób, w tym dzieci. W piątek wokół Aleppo w następstwie nalotów zginęło 18 ludzi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl