fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Dr B. Rogalski: Dyskryminacja mniejszości na Litwie dalej funkcjonuje i na to nie może być miejsca w XXI wieku, zwłaszcza pomiędzy państwami, które mienią się zaprzyjaźnionymi

Dyskryminacja naszej mniejszości dalej funkcjonuje i na to nie może być miejsca w XXI wieku, zwłaszcza pomiędzy państwami, które mienią się zaprzyjaźnionymi – powiedział dr Bogusław Rogalski, ekspert do spraw międzynarodowych, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W Wilnie zakończył się zjazd Rady Polonii Świata. Jest ona federacją organizacji, która koordynuje prace wszystkich najważniejszych organizacji polonijnych i Polaków za granicą.

– Tym razem obrady odbyły się w Wilnie. Zostały zorganizowane przez prezesa Związku Polaków na Litwie, Waldemara Tomaszewskiego. Trwały one kilka dni. Zostały poprzedzone forum polonijnym, na którym uzgodniono wiele kwestii najważniejszych dla Polonii i Polaków za granicą.  Powinny one aktywizować Polonię w dziele obrony dobrego imienia Polski za granicą w kwestii obrony polskiego szkolnictwa na kresach, zwłaszcza na Wileńszczyźnie, bo zagrożonych jest osiem kolejnych szkół. Rada Polonii Świata w tej sprawie oddała mocny głos i na następną pięcioletnią kadencję wybrano nowe władze. Dzięki aktywności i działalności prezesa Związku Polaków na Litwie organizacji przypadło przewodniczenie i prezesura, a nowym prezesem Rady Polonijnej Świata został Jarosław Narkiewicz ze Związku Polaków na Litwie. Organizacja skupia i nadzoruje działalność wszystkich organizacji polonijnych na całym świecie i wszystkich kontynentach – mówił dr Bogusław Rogalski.

Litwa to wciąż teren, gdzie z jednej strony relacje polsko-litewskie na szczeblach rządów czy głów państw są dosyć pozytywne, natomiast z drugiej strony ciągle istnieją problemy mieszkających tam Polaków.

– Polacy na Wileńszczyźnie od 30 lat borykają się z systemową dyskryminacją ze strony państwa litewskiego. Próba zamknięcia klas i ośmiu szkół to rzecz bardzo skandaliczna. Oświata jest sercem tożsamości polskiej na kresach. Polacy na Wileńszczyźnie stanowią większość mieszkańców i są dyskryminowani przez władze państwa litewskiego. Jest próba zamykania oraz podejmowania decyzji o zamykaniu polskich szkół, o niewpisywaniu uczniów na listę w szkołach. To dalszy ciąg pewnego zamachu na Polskę w wykonaniu władz litewskich – wskazał prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Polscy mieszkańcy Litwy już od długiego czasu nadal muszą żyć, będąc dyskryminowanymi. Spotykają się także z brakiem szacunku i wciąż muszą znosić nieodpowiednie zachowania władz.

– Ziemia w Wilnie nie została zrekompensowana, zwrócona prawowitym właścicielom, czyli Polakom. Kwestia pisowni nazwisk jest nieuregulowana oraz używanie języka polskiego jako języka pomocniczego w rejonach, gdzie Polacy stanowią większość mieszkańców. Wszystko to jest łamaniem prawa międzynarodowego, łamaniem i naruszeniem traktatu polsko-litewskiego. Dyskryminacja naszej mniejszości dalej funkcjonuje i na to nie może być miejsca w XXI wieku, zwłaszcza pomiędzy państwami, które mienią się zaprzyjaźnionymi – przypomniał ekspert do spraw międzynarodowych.

Na środę (21 października 2022 roku) zaplanowane jest spotkanie szefów opozycji w Polsce pod egidą byłych prezydentów – Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego. [czytaj więcej]

– Opozycja bardzo desperacko próbuje znaleźć sposób na wygranie przyszłych wyborów parlamentarnych, ale to, że inicjatywę spotkania patronuje dwóch byłych prezydentów, pokazuje, że z tego raczej nic dobrego nie wyjdzie dla opozycji. Są to politycy bardzo skompromitowani – podkreślił gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z dr. Bogusławem Rogalskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl