fot. PAP/Piotr Nowak

Liderzy partii opozycyjnych spotkają się, aby omówić formułę ewentualnego startu ze wspólnej listy w wyborach parlamentarnych

Dziś odbędzie się spotkanie przewodniczących opozycyjnych frakcji politycznych. Jego celem ma być zacieśnienie współpracy przed wyborami i rozmowy o zawiązaniu koalicji.

Inicjatorami spotkania są byli prezydenci Polski: Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Wezmą w nim udział też m.in. szef PO Donald Tusk, przewodniczący PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz liderzy Lewicy.

Politycy będę rozmawiać m.in. o tym, w jakiej formule opozycja miałaby przystąpić do przyszłorocznych wyborów parlamentarnych. Przedstawiciele opozycji rozważają start ze wspólnej listy wyborczej.

W ocenie politologa dr. Grzegorza Piątkowskiego najbardziej realnym scenariuszem jest stworzenie wspólnej listy do Senatu.

– Na pewno jest możliwe porozumienie, jeśli chodzi o Senat, ponieważ widzimy, że pakt senacki w tej kadencji funkcjonuje. Wyborczo on się dla opozycji sprawdził – opozycja posiada większość w Senacie. Natomiast jeśli chodzi o kwestię Sejmu, to nie będzie łatwo, ponieważ będą do pogodzenia na jednej liście osoby o bardzo różnych poglądach na wiele aspektów. Przysłowiowe połączenie Zandberga np. z Hołownią może okazać się niemożliwe. Dodatkowo, jeśli Platforma tak radykalnie mówi o kwestii aborcji, to też wydaje się, że jedna lista może okazać się dla wyborców po prostu niewiarygodna – wskazał dr Grzegorz Piątkowski.        

Wybory do Sejmu i Senatu powinny odbyć się jesienią przyszłego roku, jednak ze względu na termin pokrywający się z wyborami samorządowymi możliwe jest ich przeniesienie na wiosnę 2024 roku. Do Sejmu wpłynął już projekt w tej sprawie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl