RPO zaskarżył do TK ustawę o obrocie ziemią  

Minister rolnictwa i rozwoju wsi jest spokojny o przyszłość ustawy, która dotyczy obrotu ziemią rolną. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaskarżył przepisy ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Rząd wprowadził nowe rozwiązania, aby zapobiec wykupowi ziemi przez obcokrajowców, a także zlikwidować spekulacyjny obrót gruntami rolnymi.

W ocenie RPO, który nigdy nie ukrywał swojej sympatii do polityków PO, ustawa PiS-u narusza m.in. prawo własności, wolności gospodarczej i prawo dziedziczenia.

Szef resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel przypomina, że Adam Bodnar uznał za niekonstytucyjny już zarys projektu o obrocie ziemią. Dodał, że ustawę pozytywnie ocenili rządowi eksperci.

– Myślę, że tutaj nie ma zagrożenia, bo te rozwiązania, które są przyjęte, nie łamią w naszej ocenie konstytucji. Centrum legislacyjne rządu też nie stwierdziło niezgodności z konstytucją. Zgodność z prawem unijnym stwierdził minister spraw zagranicznych. Na pewno można więc szukać dziury w całym, ale nie sądzę, żeby Trybunał, który – mam nadzieję – będzie już funkcjonował normalnie, uznał, że jest ona niezgodna z konstytucją – mówi minister Krzysztof Jurgiel.

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego weszła w życie 30 kwietnia. Na pięć lat wstrzymała sprzedaż państwowych gruntów. Ustawa reguluje też prywatny obrót ziemią. Zakłada, że nabywcą ziemi rolnej może być jedynie rolnik indywidualny.

Agencja Nieruchomości Rolnych uzyska prawo pierwokupu ziemi, gdy uzna, że transakcja nie powinna dojść do skutku.

RIRM

drukuj