Opinia Komisji Weneckiej o TK na początku przyszłego tygodnia

Niewykluczone, że już na początku przyszłego tygodnia poznamy wstępną opinię Komisji Weneckiej nt. nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, która ma zażegnać kryzys wokół Trybunału. Obecnie trwają nad nią prace w Senacie.

Rzecznik Rady Europy poinformował, że eksperci Komisji czekają na tłumaczenie tekstu ustawy. Ich głównym zadaniem będzie sprawdzenie czy nowy projekt uwzględnił opinię wydaną przez Komisję w marcu wobec grudniowej nowelizacji ustawy o TK.

Poseł Marek Ast z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, podkreśla, że działania Komisji Weneckiej osłabiają jej wiarygodność.

Komisja Wenecka miała się jawić jako taki obiektywny organ działający roztropnie i bez zbędnego pośpiechu. W moim przekonaniu działa w tym wypadku nieroztropnie dlatego, że ustawy jeszcze nie ma, Senat nad nią dopiero będzie procedować, a w wyniku tych prac mogą zostać naniesione pewne poprawki do których Sejm będzie musiał się ustosunkować, a zatem nie jest zakończony proces legislacyjny. Takie działanie Komisji Weneckiej absolutnie osłabia jej wiarygodność. To trochę tak, jakby Komisja działała na polityczne zamówienie – wskazuje poseł Marek Ast.

W najbliższy czwartek projektem ustawy Prawa i Sprawiedliwości zajmą się senackie komisje: ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji.

Izba wyższa parlamentu zajmie się nią na posiedzeniu rozpoczynającym się 20 lipca.

 

RIRM

drukuj