R. Kalisz wnioskuje o postawienie prezesa NIK przed Trybunałem Stanu

Do Sejmu trafił wstępny wniosek o postawienie prezesa Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofa Kwiatkowskiego przed Trybunałem Stanu. Pismo złożył Ryszard Kalisz. Pod dokumentem podpisali się posłowie z PO, SLD i koła Ruchu Palikota.

Wniosek dotyczy możliwości przekroczenia przez Kwiatkowskiego uprawnień w związku z organizacją konkursów na stanowiska w Najwyższej Izbie Kontroli. Miał on wraz z posłem Polskiego Stronnictwa Ludowego Janem Burym wpływać na przebieg rekrutacji.

Pod koniec sierpnia Prokurator Generalny przesłał Sejmowi wniosek o uchylenie immunitetu prezesa NIK.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Opioła podkreśla, że Krzysztof Kwiatkowski już dawno powinien zrezygnować z pełnionej funkcji.

– Wpłynął wniosek o tak zwane uchylenie immunitetu panu prezesowi i powinien on po prostu złożyć rezygnację i poddać się osądowi prokuratury. W tym przypadku również prokuratura złożyła akt oskarżenia do sądu. Dla mnie taka osoba nie powinna pełnić funkcji prezesa Najwyższej Izby Kontroli, jeżeli wychodzą takie informacje, jakie pojawiają się ostatnio w mediach – zwraca uwagę poseł Marek Opioła.

Prezes NIK chce złożyć wyjaśnienia przed Sejmem. Z taką prośba kilka tygodni temu zwrócił się do marszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy–Błońskiej. Poprosił też o możliwość zapoznania się z wnioskiem prokuratury i odniesienia się do tych materiałów na posiedzeniu Sejmu.

O tym, czy tak się stanie ma zdecydować Komisja Regulaminowa, która sprawą zajmie się w przyszłym tygodniu.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl