fot. twitter.com/KUKIZ15

Powstało koło Przywrócić Prawo, które tworzą byli posłowie Kukiz’15

W Sejmie powstało nowe koło poselskie Przywrócić Prawo. Założyło je trzech posłów, którzy do Sejmu dostali się z list Kukiz’15 – wśród nich jest Piotr Liroy-Marzec. Koło Przywrócić Prawo chce walczyć w Sejmie o przywrócenie obywatelom możliwości indywidualnego startu w wyborach.

Koło Przywrócić Prawo tworzyć będą posłowie, którzy do Sejmu dostali się z list Kukiz’15. Są to: Janusz Sanocki, dotychczas poseł niezrzeszony, który będzie przewodniczącym koła, Piotr Liroy-Marzec, dotychczas poseł klubu Konfederacja – będzie wiceszefem koła oraz Jerzy Jachnik, dotychczas niezrzeszony – będzie sekretarzem koła.

„Nie skończył się ruch antysystemowy w Polsce, nadal działamy” – mówili w piątek, na konferencji prasowej w Sejmie posłowie nowego koła.

Janusz Sanocki wyjaśnił, że celem koła na ostanie dwa miesiące kadencji, będzie przywrócenie w Polsce biernego prawa wyborczego, w związku z tym, że w naszym kraju obywatele nie mogą indywidualnie kandydować do Sejmu – mogą kandydować w ramach komitetów wyborczych. Sanocki powołał się przy tym na pismo, które otrzymał z Państwowej Komisji Wyborczej, w którym potwierdziła ona – na jego prośbę – że prawo zgłaszania kandydatów w wyborach przysługuje w Polsce tylko komitetom wyborczym.

„Oznacza to, że Konstytucja została złamana. Konstytucja przyznaje każdemu z nas prawo do kandydowania. Jest to jeden z podstawowych wymogów demokracji i w związku z tym postanowiliśmy złożyć koło pod nazwą Przywrócić Prawo. Po to, żeby walczyć o przywrócenie biernego prawa wyborczego obywatelom. Żeby obywatel, bez ubiegania się o łaski prezesa partyjnego, mógł po prostu ubiegać się o mandat posła. Jeśli tego nie będzie, nie będzie demokracji” – powiedział Janusz Sanocki.

Dodał, że w związku z pismem z PKW nowe koło Przywrócić Prawo „kwestionuje ważność najbliższych wyborów”.

„Skoro ten przepis kodeksu wyborczego łamie Konstytucje, to nie mogą być ważne wybory do Sejmu, które odbywają się z naruszeniem fundamentalnych praw obywatelskich” – wyjaśnił polityk.

Poinformował też, że politycy koła Przywrócić Prawo będą wzywać do bojkotu wyborów do Sejmu, a jednocześnie, „żeby wzmocnić podstawowe prawo demokracji do kandydowania” ich środowisko polityczne wystawi kandydatów w wyborach do Senatu, bowiem w tym wypadku nie ma tak rygorystycznych wymagań dotyczących startu.

Dopytywany przez PAP wyjaśnił, że jego koło będzie wspierać niektórych kandydujących do Sejmu z list innych formacji, ale wspólną listę wystawi tylko do Senatu. Tych kandydatów ma być obecnie około 60, a politycy koła chcą, by było ich koło 100. Politycy koła stwierdzili też, że jest za wcześnie, by mówić, pod jakim szyldem pójdą do senackich wyborów.

Liroy-Marzec zwrócił się do ugrupowań, które zarzucały partii rządzącej łamanie Konstytucji, by przyłączyły się do postulatu zapewnienia obywatelom możliwości indywidualnego startu w wyborach. Partie polityczne przyrównał do „gangów politycznych”.

„Jeżeli Konstytucja ma być przestrzegana, to trzeba przywrócić bierne prawo wyborcze obywatelom” – stwierdził były poseł Kukiz’15.

„Tym kołem chcemy zwrócić uwagę, że w Polsce jest łamana nie tylko Konstytucja, ale prawo każdego obywatela do samostanowienia o przyszłości kraju, nas i swoich dzieci” – powiedział Liroy-Marzec.

Posłowie nowego koła podkreślili też, że są otwarci na innych posłów. W tym kontekście wymienili tych posłów klubu Kukiz’15, którzy nie godzą się na start z list PSL-u.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl