fot. pixaby.com

Wsparcie dla emerytów. W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o tzw. czternastej emeryturze

W Sejmie trwają prace nad tzw. czternastą emeryturą oraz waloryzacją świadczeń dla emerytów i rencistów. Zgodnie z projektem pełną tzw. czternastą emeryturę, w wysokości minimalnej emerytury, otrzymają emeryci i renciści pobierający świadczenie  nieprzekraczające 2900 zł brutto.

– Świadczeniem będzie objętych – z danych które posiadamy – prawie 93 proc. emerytów. Świadczenie będzie uzależnione od dochodu – poinformowała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

W przypadku emerytów i rencistów pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł, stosowana będzie zasada „złotówka za złotówkę”.

– Nie pozostawiamy bez wsparcia osób, które przekraczają to kryterium, ponieważ zastosujemy mechanizm „złotówka za złotówkę”. Świadczenia nie będą się wliczały w sytuacji ubiegania się o dodatkowe środki przez emerytów i rencistów – dodała minister.

Rząd szacuje, że tzw. czternastą emeryturę otrzyma ok. 9,1 mln osób. Na wypłatę świadczenia przeznaczono ok. 11,4 mld złotych. Dodatkowo rząd przekaże kolejne środki na waloryzację rent i emerytur. Obecnie minimalna emerytura w Polsce wynosi 1200 zł brutto. Najniższe świadczenie ma zostać podniesione o 50 zł.

– Rząd PiS sukcesywnie wspiera seniorów, emerytów i rencistów. To nie są wyborcze obietnice, ale realne działania – stwierdziła Beata Strzałka, poseł PiS.

Jednak zdaniem Koalicji Obywatelskiej, waloryzacja emerytur w wysokości 50 zł jest zbyt niska. Dlatego poseł KO, Marzena Okła-Drewnowicz, mówiła o podniesieniu podstawy rent i emerytur, a także proponowanej przez resort rodziny i polityki społecznej waloryzacji emerytur do 70 zł.

– Najniższa emerytura gwarantowana, gdyby była wyższa, bądź waloryzacja kwotowa, gdyby była na poziomie 70 zł, to one wchodzą w podstawę emerytury, co oznacza, że w przyszłości emerytury są wyższe – zwróciła uwagę Marzena Okła-Drewnowicz, poseł PO.

Z kolei Konfederacja mówi o własnej propozycji dotyczącej reformy emerytalnej.

– Powiedzenie wszystkim wchodzącym na rynek pracy, że będą finansowani w systemie emerytury obywatelskiej – to jest to, o co postuluje Konfederacja. Jedna równa stawka dla wszystkich po przekroczeniu określonego wieku – wskazał Robert Winnicki, poseł Konfederacji.

Problemem do wypłacenia kolejnych świadczeń może okazać się brak pieniędzy w państwowym budżecie  – zaznaczył ekonomista dr Arkadiusz Sieroń.

– W ubiegłym roku mieliśmy rekordowy deficyt, prawdopodobnie 90 mld zł.  W tym roku, według ustawy budżetowej, ma być ponad 80 mld zł. To są bardzo duże straty – dodał.

Z dodatkowych świadczeń cieszą się jednak emeryci. Pan Marian Stankiewicz podkreślił, że seniorom przyda się każda dodatkowa złotówka.

– Na pewno na bieżące wydatki, szczególnie w wyniku podwyżek różnych opłat. Wzrosła opłata za czynsz, wodę i gaz. Jeżeli prąd drożeje, to drożeje wszystko – powiedział pan Marian.

Wiele na to wskazuje, że Sejm przyjmie projekt dotyczący waloryzacji rent i emerytur, a także tzw. czternastej emerytury.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl