fot. PAP

Sejm rozpoczął jednodniowe posiedzenie

Po godz. 9:00 Sejm rozpoczął jednodniowe posiedzenie. Posłowie będą m.in. głosować nad projektem nowelizacji budżetu na 2013 rok. Posłowie zarówno koalicji rządowej, jak i opozycji złożyli poprawki do projektu. Zgodnie z zapowiedzią na głosowaniach nie pojawili się posłowie PiS.

Nowelizacja budżetu na 2013 r. ma powiększyć tegoroczny deficyt o około 16 mld zł wobec 35,6 mld zł zapisanych pierwotnie. Rząd założył też cięcia w resortach, które mają dać 7,7 mld zł oszczędności. Powodem nowelizacji są niższe, niż zakładano wpływy podatkowe w okresie styczeń-lipiec.

W projekcie przyjęto, że po zmianach dochody budżetu państwa wyniosą 275 mld 729 mln 440 tys. zł, a wydatki – 327 mld 294 mln 440 tys. zł. W efekcie deficyt wyniesie 51 mld 565 mln zł. Sejmowa komisja finansów publicznych negatywnie zaopiniowała zgłoszoną przez PSL poprawkę, która miała zwiększyć o 220 mln zł kwotę możliwej pożyczki z budżetu dla samorządów. Takiej sumy potrzebuje województwo mazowieckie, by wywiązać się z obowiązku wpłaty tzw. janosikowego.

Komisja odrzuciła także szereg poprawek, przygotowanych przez PiS (współautorem jednej był PSL), zwiększających środki, którymi dysponują poszczególni wojewodowie w zakresie rolnictwa. Chodziło m.in. o melioracje, zapobieganie chorobom zakaźnym zwierząt czy doradztwo rolnicze. Sejm w piątek ma także przyjąć projekt uchwały w sprawie ustanowienia 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka.

Posłowie zapoznają się ponadto z informacjami rządu: w sprawie sytuacji ekonomicznej w polskim rolnictwie w latach 2005-2013, na temat sytuacji ludzi młodych w Polsce i na temat zamierzeń rządu wobec alarmującej sytuacji finansowej polskich przedsiębiorstw.

PAP

drukuj