Posłowie debatowali na temat projektu ws. świadczeń pielęgnacyjnych

W Sejmie odbyła się debata na temat wsparcia dla niepełnosprawnych. Posłowie dyskutowali, m.in. nad projektem ustawy podwyższającej świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców dzieci niepełnosprawnych.

Wcześniej posłowie polemizowali na temat trzech projektów – dwóch poselskich autorstwa SLD i PiS, który zwiększa zasiłek pielęgnacyjny dla rodziców do 1300 zł netto dopiero od 2016 roku oraz rządowego projektu, przywracającego świadczenia pielęgnacyjne odebrane opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych w zeszłym roku. Wszystkie kluby zapowiedziały, że chcą dalszych prac nad trzema projektami.

– Tu mamy pierwszy problem: czy ta ustawa realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego? Uważamy, że nie. Przede wszystkim nie przewiduje przywrócenia świadczenia pielęgnacyjnego, tylko wypłatę zaległych świadczeń, czyli zasiłek dla opiekunów. Od 1 lipca do wejścia w życie ustawy, osoba, która spełnia warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego na dzień 31 grudnia 2013 roku otrzyma kwotę 520 złotych. Druga grupa to osoby, które miały prawo do świadczenia na koniec 2012 roku i po wejściu tej ustawy będą miały prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego. Trzecia grupa natomiast to grupa, która będzie się starała o zasiłek opiekuńczy. Musi się jednak liczyć z tym, że będzie podlegała kryterium w kwocie 623 zł – powiedział poseł Stanisław Szwed, wiceszef sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Poseł Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski uznał za porażkę rządu to, że dopiero wskutek protestu rodziców zapadła decyzja o podwyższeniu świadczeń. Zgłosił poprawkę, by świadczenie wynosiło 1300 zł już od tego roku. „Uważamy, że są na to środki w budżecie. To jest decyzja polityczna” – mówił.

Podczas pierwszego czytania na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny do projektu zostały zgłoszone poprawki. Klub PiS zaproponował, by kwota świadczenia wynosiła 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, co wprowadziłoby stały mechanizm zapewniający regularną waloryzację. W innej poprawce zaproponował, by to rozwiązanie weszło w życie od 1 maja br.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl