Składy broni chemicznej są przemieszczane po całej Syrii

Elitarna jednostka syryjskiej armii odpowiadająca za funkcjonowanie rządowego programu broni chemicznej od kilku miesięcy przemieszcza składy tej broni po całym kraju w celu utrudnienia jej wykrycia przez USA – pisze na stronie internetowej „Wall Street Journal”.

Nowojorski dziennik powołuje się na anonimowych przedstawicieli administracji USA i państw bliskowschodnich oraz kongresmenów zaznajomionych z doniesieniami wywiadu. „Przemieszczanie broni chemicznej przez syryjski elitarny Oddział 450 może skomplikować” ewentualną interwencję zbrojną USA w Syrii w związku z domniemanym atakiem chemicznym sił rządowych z 21 sierpnia pod Damaszkiem, w którym zginęło ponad 1400 osób – twierdzą cytowane źródła.

Według nich „podaje to w wątpliwość wdrożenie rosyjskiej propozycji wzywającej reżim w Syrii do objęcia kontrolą” międzynarodową jego arsenału broni chemicznej w celu późniejszego zniszczenia. Rosyjski plan ma na celu uniknięcie amerykańskiej interwencji w Syrii. „WSJ” wskazuje, że amerykańskie i izraelskie służby wywiadowcze wciąż utrzymują, iż znają lokalizację większości składów broni chemicznej w Syrii.

Lecz – jak zastrzega jeden z anonimowych rozmówców gazety – „wiemy o wiele mniej na temat miejsca położenia broni niż jeszcze przed sześcioma miesiącami”. Wysoki przedstawiciel władz USA, na którego powołuje się dziennik, szacuje, że Damaszek posiada 1000 ton czynników broni biologicznej i chemicznej. Zastrzega on jednak, że „może ich być więcej”. Mniej więcej od roku władze w Damaszku zaczęły rozpraszać po całym kraju zapasy broni chemicznej i biologicznej, których większość wcześniej mieściła się w kilku miejscach na zachodzie Syrii – twierdzą przedstawiciele władz USA.

Jak dodają, Stany Zjednoczone wiedzą obecnie, że arsenał został przeniesiony do około 50 miejsc na zachodzie, północy, południu i wschodzie kraju. USA nie mają jednak planów – jak zastrzegły cytowane przez „WSJ” źródła – bezpośredniego zbombardowania magazynów z bronią chemiczną z powodu potencjalnego ryzyka zatrucia rejonów zamieszkanych przez cywilów.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl