Francja ocenia, że około 700 jej obywateli walczy w IS w Syrii i Iraku

Francuskie służby antyterrorystyczne oceniają, że około 700 obywateli Francji walczy w szeregach dżihadystycznego tzw. Państwa islamskiego (ISIS) w Iraku i Syrii. Oprócz tego około tysiąca nadal przebywa we Francji, ale pragnie przyłączyć się do dżihadu.

Dane te podał w wywiadzie opublikowanym w środę w dzienniku „Le Figaro” szef Koordynacyjnej Jednostki Antyterrorystycznej (UCLAT) Loic Garnier.

Według niego nie wiadomo, jak duże niebezpieczeństwo stwarza każdy z dżihadystów, którzy stają wobec trudności z dotarciem do Iraku i Syrii; są oni rozpracowywani przez tajne służby.

Jednocześnie – pisze gazeta – zidentyfikowano około 200 bojowników ISIS, którzy byli w Syrii i Iraku i stamtąd powrócili do Francji; wiadomo, że są też tacy, którzy chcą wracać, ale sytuacja wojskowa i restrykcje na granicy z Turcją im to utrudniają.

Według UCLAT na obszarach kontrolowanych przez ISIS jest około 290 Francuzek czy też kobiet z francuskim obywatelstwem oraz 460 francuskich dzieci, z których jedna trzecia urodziła się już na tych terenach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl