Franciszkański początek roku w Ugandzie

Rozpoczął się kolejny pracowity rok dla franciszkanów posługujących na misjach w Ugandzie. Od Świąt Bożego Narodzenia wierni mogą spotykać się już na wspólnej modlitwie w nowo powstałym kościele. Ale to nie jedyna inicjatywa, którą zrealizowali misjonarze. Poniżej relacja m.in. z rekolekcji powołaniowych, Nowego Roku i  spotkania młodzieży w Kakooge.

Boże Narodzenie 2016 w Munyonyo

Dla niektórych z braci pracujących na misji w Ugandzie były to pierwsze Święta bez zimna i  śniegu, ale za to przy prażącym słońcu. Największą radością Bożego Narodzenia była możliwość sprawowania Mszy św. już w nowym kościele w Munyonyo.

W drugi dzień Świąt w Munyonyo oraz w kaplicy dojazdowej w Kyamula ochrzciliśmy razem ponad 100 dzieci. Obecnie wierni spotykają się tam na wspólnej modlitwie.

Kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia o. Wojtek Ulman zaprosił Polaków mieszkających w Ugandzie do uczestnictwa we Mszy św. i podzielenia się opłatkiem. Była to pierwsza tego typu inicjatywa. Poniżej wyżej wspomniani Polacy.

Come & See – rekolekcje powołaniowe

W dniach 27-30 grudnia miały miejsce rekolekcje dla młodzieży rozeznającej swoje powołanie. Miejscem na tego typu wydarzenia jest klasztor oo. franciszkanów w Kakooge, którego otoczenie sprzyja refleksji i modlitwie.

Na tegoroczny program Come & See przybyło 11 kandydatów (niektórzy już 6 czy 7 raz) z różnych części Ugandy i z różnych plemion, dlatego rekolekcje są prowadzone w języku angielskim.

Rekolekcje jest to zawsze „kairos”, czyli święty czas, kiedy Bóg mówi, a człowiek słucha. I Bóg posyła swe Słowo obficie do młodych serc, gdyż wielu chętnych zgłasza się do franciszkańskiego zakonu. Na spotkaniu uczestnicy przeszli razem kurs „Emmaus”, gdzie koncentrowali się na Słowie Bożym.

Przywitanie Nowego Roku

31 grudnia o godz. 18.00 zaczął się program, w którym znalazły się zarówno wspólne uwielbienie, jak i konferencje specjalnie przygotowane na tę okazję. Jednak liczba osób nie dopisała i ze strony oo. Franciszkanów pojawiły się wątpliwości, czy ktoś w ogóle przyjdzie na Mszę św. o godz. 22.00. Jak się później okazało, kościół był pełny ludzi, a wielu  wiernych musiało siedzieć na zewnątrz z powodu braku miejsca w środku.

Było to pierwsze wydarzenie od czasu otwarcia kościoła, gdzie ludzie nie pomieścili się w środku. Po Mszy św. celebrowanej przez o. Marcina Załuskiego wszyscy obecni udali się przed kościół, gdzie po krótkim czasie witali już Nowy Rok 2017 przy muzyce i wzajemnym składaniu życzeń.

Youth Camp 2-6 stycznia 2017 Kakooge

Coroczne spotkanie młodzieży w Kakooge zamknęło się w liczbie 75 uczestników z parafii w Munyonyo, Matugga i Kakooge. Głównym prowadzącym była młodzież z NET Ministries z Ugandy. Temat wydarzenia to: „Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu”(Łk 19,9).

W czasie tego programu położono nacisk na słowo „dziś”. Kierowano do młodzieży komunikat: nie zwlekaj z podjęciem decyzji o powierzeniu siebie Bogu, DZIŚ Bóg chce przyjść do Ciebie.

Odpowiedzialnym za Youth Camp był, jak co roku, o. Wojtek Ulman.

Początek Nowego Roku to również czas odnowy duchowej dla Franciszkanów posługujących we wschodniej części Afryki.  Na czas styczniowych rekolekcji bracia z Ugandy, Kenii i Tanzanii zgromadzili się w budująym się Sanktuarium w Subukia, w Kenii. Franciszkanie pochodzący z gdańskiej prowincji organizują i budują tam narodowe Sanktuarium Maryjne.

Więcej informacji o franciszkanach posługujących w Ugandzie oraz prowadzonych przez nich inicjatywach [tutaj]. 

o. Marcin Załuski OFMConv., Uganda-Munyonyo/RIRM

drukuj