Dziś wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego

74. lata temu polski franciszkanin dobrowolnie przyjął śmierć w bunkrze głodowym obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, oddając życie za obcego sobie człowieka, Franciszka Gajowniczka, ojca rodziny.

Święty Maksymilian był gorliwym czcicielem Matki Bożej. Założył stowarzyszenie „Milicja Maryi Niepokalanej” oraz powołał do życia działający do dziś w Niepokalanowie pod Warszawą ośrodek medialny z radiem oraz wydawnictwem. Prowadził także pracę misyjną w Japonii.

Uroczystości z okazji wspomnienia św. Maksymiliana odbędą się w dwóch miejscach – mówi o. Jan Maria Szewek, franciszkanin.

W Centrum św. Maksymiliana Marii Kolbego w Harmężach koło Oświęcimia i w byłym obozie niemieckim KL Auschwitz w Oświęcimiu spotykamy się o godz. 08.00 rano na nabożeństwie „Transitus” – to jest nabożeństwo, które ma upamiętnić śmierć męczeńską św. Maksymiliana Marii Kolbego. Po tym nabożeństwie wychodzimy w pieszej pielgrzymce do KL Auschwitz (to jest odległość 5 km.). W tym samym czasie wychodzi druga pielgrzymka miejsko-diecezjalna z kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego z Oświęcimia. Święty Maksymilian Maria Kolbe jest patronem diecezji bielsko-żywieckiej. (…) Te dwie pielgrzymki franciszkańska i diecezjalna spotykają się na byłym placu apelowym przy bloku śmierci, ścianie śmierci, gdzie będziemy wspólnie modlić się modlitwą różańcową – informuje o. Jan Maria Szewek.

W 1982 r. św. Jan Paweł II kanonizował Maksymiliana Marię Kolbego. Święty męczennik jest patronem m. in. honorowych dawców krwi, dziennikarzy oraz elektryków.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl