Przyszłość Polaków w Wielkiej Brytanii

Nie milkną echa wczorajszego wystąpienia brytyjskiej premier Theresy May w sprawie Brexitu. Analitycy zastanawiają się, jak przedstawione przez nią założenia wyjścia z Unii Europejskiej wpłyną na życie Polaków mieszkających w Zjednoczonym Królestwie.  Czy nasi Rodacy stracą na tym rozwiązaniu?

Nasi rodacy mieszkający na Wyspach Brytyjskich niewątpliwie z pewnym niepokojem czekają na to, co przyniesie Brexit. Wczorajsze przemówienie brytyjskiej premier nie przyniosło konkretów, a jedynie pewne ogólne wskazówki.

Theresa May zapowiedziała, że migranci, którzy legalnie mieszkają na wyspach będą mieli zagwarantowane odpowiednie prawa. Jednocześnie zapowiedziała ograniczenie migracji.

– Wielka Brytania jest otwartym i tolerancyjnym krajem. Zawsze będziemy chcieli migrantów, zwłaszcza wysoko wykwalifikowanych. Ale przesłanie podczas kampanii przed referendum było jasne – Brexit musi oznaczać kontrolę nad liczbą ludzi, którzy przyjeżdżają z Europy do Wielkiej Brytanii – wskazała premier Zjednoczonego Królestwa.

Jak Brexit może wpłynąć na sytuację Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii? Według prawnika dr Krystiana Mieszkały, sytuacja osób, które już pracują na wyspach brytyjskich – nie zmieni się radykalnie.

– Tutaj nie należy spodziewać się większych zmian. Te osoby z pewnością będą mogły zostać w Anglii na identycznych warunkach, jak obecnie – tłumaczy dr Krystian Mieszkała.

Podobnego zdania jest dr Piotr Gawryszczak.

– Polacy w dalszym ciągu będą mieli wszelkie prawa nabyte do tej pory – zaznacza dr Piotr Gawryszczak.

Z kolei ekonomista Bartłomiej Orzeł wskazuje, że w Wielkiej Brytanii pracuje wielu Polaków zarówno wysoko, jak i mniej wykwalifikowanych. Pracują oni na dobrobyt Wielkiej Brytanii.

– Polscy pracownicy są chwaleni i bardzo cenieni prze Brytyjczyków. Stanowią grupę specjalistów – czy to budowlańcy, czy hydraulicy. Nie spodziewam się, by premier May chciała ich wygonić, gdyż miałoby to poważne reperkusje – zaznacza ekonomista.

Pewne zmiany mogą dotyczyć osób, które zamierzają wyjechać lub wyjeżdżają na prace sezonowe.

– Tutaj faktycznie może być tak, że wystąpią określone utrudnienia, ale podkreślam: kwestia ta jest negocjowana z rządem Polski oraz Anglii. Dzisiaj jeszcze nie wiemy, na jakich warunkach te osoby będą mogły wyjeżdżać oraz podejmować pracę. Ukazują się zapewnienia, w myśl których będzie swobodny przepływ osób między krajami – wyjaśnia ekonomista dr Krystian Mieszkała.

Andrzej Adamczyk, kierownik Biura Zagranicznego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wskazuje jednak, że pewne zapowiedzi szefowej rządu w Londynie dotyczące przyciągania najlepszych umysłów mogą być niepokojące.

– To by mogło oznaczać, że nie każdy Polak będzie miał prawo na równych warunkach poszukiwać pracy w Wielkiej Brytanii, ale że wpuszczani i selekcjonowani będą ci, którzy mogą się przydać na tamtym rynku pracy. To by stwarzało zagrożenie drenażu mózgów.

Niewykluczone, że jedną z konsekwencji Brexitu będzie zniesienie ruchu bezwizowego, co może mieć określone konsekwencje dla części Polaków.

– Mówi się o 120 do 400 tys. Polaków, którzy nie dostaną pobytu stałego w Wielkiej Brytanii, bo nie spełniają limitu pięciu lat, które muszą spędzić w Zjednoczonym Królestwie i oni będą zmuszeni wyjechać, ale to jest jeszcze kwestia negocjacji – informuje ekonomista Bartłomiej Orzeł.

Pracownicy z krajów Unii Europejskiej będą w pewnym sensie zakładnikami rządu w Londynie. Ale trzeba też pamiętać, że w Europie kontynentalnej jest 2 mln brytyjskich pracowników i to jest realny problem dla rządu Theresy May, co z nimi zrobić?

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl