Amerykanie, Rumuni i Brytyjczycy na pikniku wojskowym 3 Maja w Orzyszu

Żołnierze z grupy batalionowej NATO stacjonujący od miesiąca w Bemowie Piskim, wzięli dziś udział w pikniku wojskowym w Orzyszu z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mieszkańcy i przyjezdni mogli z nimi porozmawiać, a także zobaczyć sprzęt wojskowy.

Od końca marca batalionowa grupa bojowa NATO stacjonująca na Mazurach w Bemowie Piskim wzmacnia wschodnią flankę Sojuszu. Lokalizacja formacji wojskowej na wschodzie Polski to efekt ustaleń szczytu NATO, jaki odbył się w ub. roku w Warszawie.

Na piknik w Orzyszu, żołnierzy NATO zaprosiły władze samorządowe. Amerykanie, Brytyjczycy i Rumunii, a także żołnierze z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej zaprezentowali wozy bojowe, w tym amerykańskiego Strykera, a także uzbrojenie.

Amerykanie nie ukrywali, że dla niektórych z nich piknik z okazji 3 Maja w Orzyszu był pierwszą okazją, by spotkać się z mieszkańcami tego mazurskiego miasteczka.

Porucznik James Rozak powiedział PAP, że po miesiącu spędzonym w Polsce on i jego koledzy mają wrażenie, że Polacy są bardzo życzliwi i otwarci.

„Przyjęli nas bardzo dobrze i myślę, że to jest także obustronne uczucie, my się tutaj czujemy bardzo dobrze i przekazujemy życzliwość i to samo idzie w drugą stronę, jedzenie też jest bardzo dobre i nam smakuje. Ciężko wybrać ulubione danie, wszystko mi smakuje„- powiedział porucznik Rozak.

Podkreślił, że głównym zadaniem żołnierzy NATO są szkolenia i ćwiczenia z żołnierzami innych państw członkowskich Sojuszu.

„Szkolimy się z interoperacyjności, a jest to słowo, które określa poziom współpracy z żołnierzami z Polski, Wielkiej Brytanii i Rumunii w ramach ujednolicenia działań na rzecz obrony a w razie potrzeby odstraszania wroga” – wyjaśnił porucznik James Rozak.

Dowódca jednej z kompanii Strykerów Gabriel Montoya powiedział PAP, że żołnierze wchodzący w skład batalionowej grupy bojowej uczą się od siebie nawzajem.

„Trening przebiega bardzo dobrze, uzyskaliśmy wiele lekcji od polskiej strony, a także oni się wiele nauczyli od nas” – podkreślił.

Przypomniał, że jeszcze w maju żołnierzy NATO czekają wspólne ćwiczenia Puma. Ćwiczenia, w których weźmie udział 1,3 tys. żołnierzy będą dotyczyć taktycznych ćwiczeń na poligonie i budowania wspólnej linii obronnej.

Dowódca batalionowej grupy bojowej NATO stacjonującej w Bemowie Piskim ppłk Steven Gventer podziękował mieszkańcom za zaproszenie na piknik z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przypomniał, że wolność w Stanach Zjednoczonych Amerykanie zawdzięczają m.in. takim ludziom jak Kazimierz Pułaski. Podkreślił, że pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych George Washington mówił o wolności, że jest ona po to, by jej „bronić, służyć jej, pracować dla niej lub za nią umrzeć”.

„Dziękujemy za Waszą gościnność, chcemy ją zabrać do Stanów Zjednoczonych. Jako część organizacji NATO przyjechaliśmy do Polski, by przede wszystkim pokazać, że jesteśmy gotowi do przekazania wolności i podtrzymywania demokracji” – dodał ppłk Gventer.

Batalionowa grupa bojowa NATO stacjonuje w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim koło Orzysza (Warmińsko-mazurskie).

W batalionie stacjonującym w Polsce rolę państwa ramowego pełnią USA – ok. 800 żołnierzy z ok. 70 kołowymi wozami opancerzonymi Stryker z amerykańskiego batalionu kawalerii pancernej, stacjonującego na co dzień w bawarskim Vilseck.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl