fot. PAP/EPA

USA gotowe współpracować z nowym rządem Iranu

Stany Zjednoczone są gotowe do współpracy z nowym rządem Iranu – powiedział w niedzielę rzecznik Białego Domu Jay Carney. W irańskim parlamencie zaprzysiężony został w niedzielę nowy prezydent Hasan Rowhani.

„Zaprzysiężenie prezydenta Rowhaniego daje Iranowi możliwość podjęcia szybkich działań w celu rozwiania głębokiego zaniepokojenia wspólnoty międzynarodowej irańskim programem nuklearnym.  Jeśli nowy rząd Iranu dokona wyboru, by rzeczywiście i na poważnie zaangażować się w wypełnianie zobowiązań międzynarodowych i znalezienie pokojowego rozwiązania tej kwestii, znajdzie w USA życzliwego partnera” – oświadczył Carney.

Po wygranej Rowhaniego w czerwcowych wyborach prezydenckich Biały Dom złożył mu gratulacje. Nowy prezydent Iranu postrzegany jest jako bardziej umiarkowany niż jego poprzednik Mahmud Ahmadineżad. Na uroczystości zatwierdzenia go w sobotę na urzędzie Rowhani zapowiedział, że jego rząd będzie zabiegał o „odnowienie konstruktywnego porozumienia ze światem”.

Z jego wyborem niektóre siły na Zachodzie wiążą nadzieje na rozstrzygnięcie sporu wokół prowadzonych przez Iran prac nad wzbogaceniem uranu. Zachód podejrzewa, że Iran potajemnie pracuje nad bronią nuklearną. Teheran twierdzi, że jego program nuklearny ma charakter czysto cywilny. USA i Izrael zastrzegają, że dopuszczają wszystkie warianty działania – łącznie z atakiem zbrojnym – by nie dopuścić do pozyskania przez Teheran broni jądrowej.

PAP

drukuj