Nie będzie zmian w regulaminie Sejmu dot. zespołów parlamentarnych

Nie będzie zmian w regulaminie Sejmu dot. pracy zespołów parlamentarnych – poinformowała po wczorajszym spotkaniu Prezydium Sejmu marszałek Ewa Kopacz.

Marszałek Sejmu zastrzegła jednak, że jeżeli wpłyną do niej jakiekolwiek propozycje zmian w tej sprawie, zostaną rozważone w Sejmie.

Pomysł zwołania posiedzenia Prezydium Sejmu pojawił się po krytyce wyrażonej m.in. przez męża zmarłej 10 kwietnia 2010 r. posłanki SLD Jolanty Szymanek-Deresz w związku z ostatnimi prezentacjami tez ekspertów związanych z zespołem.

Paweł Deresz wystosował list otwarty do Kopacz, w którym zwrócił się o dołożenie starań w celu szybkiego zakończenia „haniebnego spektaklu”, który – jego zdaniem – toczy się w Sejmie w związku z działalnością zespołu Macierewicza.

W obronie parlamentarnego zespołu stanęła część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, a także posłowie zasiadający w parlamentarnym zespole ds. demokratycznego państwa prawa.

Poseł Antoni Macierewicz, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy z 10.04.2010 roku podkreśla, że ta nieudana próba zlikwidowania zespołu nastąpi w późniejszym czasie.

Chcę powiedzieć, że trzy dni napięcia, jednoznacznej nagonki i brutalnego zachowania wszystkich wypowiadających się w tej sprawie posłów i przedstawicieli PO wskazuje, że należy liczyć się z tym, iż ta nieudana próba będzie podjęta w najbliższym czasie być może innymi narzędziami. Nie jest przypadkiem, że nastąpiło to natychmiast po przedstawieniu na posiedzeniu zespołu pracy prof. Chrisa Ciszewskiego – zwrócił uwagę poseł Macierewicz.

Tymczasem poseł Stanisław Piotrowicz, członek parlamentarnego zespołu odnosząc się do tej kwestii powiedział, że jest to próba zastraszenia posłów i obywateli.

Skoro władza wykonawcza może tak dziarsko poczynać z parlamentarzystami to dociera do obywateli sygnał, co dopiero władza wykonawcza może uczynić ze zwykłymi obywatelami. To jest pierwsza zasadnicza rzecz. Druga rzecz, sprawy funkcjonowania zespołów parlamentarnych reguluje nie tylko regulamin, ale również ustawa o wykonywaniu mandatów posła i senatora. W ustawie tej stwierdza się, że posłowie mogą zrzeszać się w zespoły. Próba rozwiązania zespołów parlamentarnych to byłby oczywisty zamach na demokrację. Cieszę się, że marszałek to dostrzegła – powiedział poseł Stanisław Piotrowicz.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl