fot. Tomasz Strąg

Prof. H. Wnorowski: Dane dot. bezrobocia i deficytu najprawdopodobniej będą lepsze od zakładanych w noweli budżetu

Ekonomista prof. Henryk Wnorowski ocenia, że poziom bezrobocia i deficytu pod koniec roku będzie lepszy od zakładanego w projekcie noweli budżetu.

Rząd przewiduje, że w związku z tzw. pandemią deficyt wyniesie w tym roku 109,3 mld zł wobec zakładanego wcześniej zerowego deficytu.

Z kolei bezrobocie ma urosnąć pod koniec roku do 8 proc. wobec zakładanych w ustawie budżetowej na ten rok 5,2 proc.

Gość „Rozmów Niedokończonych” na antenie Radia Maryja i TV Trwam prof. Henryk Wnorowski zwrócił uwagę, że wiele wskazuje na to, iż dane na koniec tego roku będą lepsze od zakładanych w noweli budżetu.

– Po maju bezrobocie w Polsce wynosiło 5,8 proc, po czerwcu 2020 roku 6,1 proc., po lipcu również 6,1 proc. Natomiast nowelizacja budżetu została przygotowana przy założeniu bezrobocia 8 proc. Wiele wskazuje na to, że my tego poziomu bezrobocia nie osiągniemy. W związku z tym jest to jedna z przesłanek do tego, by podejrzewać, że zaplanowany w znowelizowanym budżecie deficyt nie będzie osiągnięty, czyli też powinno być lepiej, niż rząd zakłada – ocenił prof. Henryk Wnorowski.

Również szef resortu Finansów Tadeusz Kościński wyraził dziś rano opinię, że na koniec tego roku bezrobocie może być niższe od zaplanowanych w nowelizacji budżetu 8 proc.

Minister uważa, że polska gospodarka szybciej wyjdzie z recesji od europejskiej, a rząd zrobi wszystko, aby pobudzić wzrost gospodarczy.

RIRM

drukuj