Gdańsk: 50 tys. zł straciła seniorka oszukana metodą „na policjanta”

Policja poszukuje przestępcy, który oszukał 73-letnią mieszkankę Gdańska metodą „na policjanta”. Kobieta wypłaciła z konta i przekazała oszustowi 50 tys. zł.

Jak powiedziała w czwartek oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Karina Kamińska, od początku tego tygodnia w Gdańsku przestępcy próbowali oszukać kilka osób. Większość nie dała się zmanipulować i połączenia telefoniczne szybko zostały zakończone.

„Niestety ofiarą przestępcy padła 73-letnia kobieta, która zgłosiła się do policjantów i powiedziała im, że została oszukana” – dodała Karina Kamińska.

W środę około południa do pokrzywdzonej zadzwonił mężczyzna, podał się za policjanta i twierdził, że oszuści próbują ukraść z konta bankowego kobiety pieniądze, a policjanci przygotowali zasadzkę na sprawców.

„Fałszywy policjant kazał kobiecie iść do banku, wypłacić gotówkę i robić wszystko zgodnie z instrukcjami, które będzie jej przekazywał na bieżąco przez telefon. Seniorka postąpiła zgodnie z instruktażem przekazanym przez oszusta, wypłaciła pieniądze i pozostawiła je pod samochodem we wskazanym przez sprawcę miejscu” – powiedziała Karina Kamińska.

Kobieta straciła 50 tysięcy złotych.

Gdy 73-latka zorientowała się, że padła ofiarą oszustów żerujących na osobach starszych, powiadomiła policjantów. Funkcjonariusze pracują nad zatrzymaniem sprawców tego przestępstwa.

Karina Kamińska przypomniała, że policjanci nigdy nie zwracają się z prośbą o przekazanie pieniędzy.

„Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Niestety dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana. Bardzo często seniorzy przekazują oszustom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągają kredyty” – dodała oficer prasowa gdańskiej policji.

PAP

drukuj