fot. twitter.com/ARiMR_oficjalne

Od dziś minimalne wynagrodzenie wynosi 2,8 tys. zł brutto, minimalna stawka godzinowa 18 zł 30 gr brutto

Od dzisiaj wzrasta minimalna płaca i stawka godzinowa. Najniższe wynagrodzenie od tego roku wynosi 2 tys. 800 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa to teraz 18 zł 30 gr brutto.

W 2021 r. płaca minimalna będzie stanowić 53,2 proc. prognozowanego na rozpoczynający się rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W stosunku do ubiegłego roku to wzrost o 7,7 procent.

W ocenie dr Grzegorza Piątkowskiego jednym ze skutków podnoszenia płacy minimalnej – przy stosunkowo niskim bezrobociu – może być także zwiększenie konsumpcji wewnętrznej. Ekonomista dodaje, że ważne jest, by Polacy kupowali jak najwięcej rodzimych produktów.

– Mamy małe bezrobocie (ok. 3 procent). Najbiedniejsi nie kupią sobie jachtu ani nie pojadą na Hawaje, tylko będą wydawali pieniądze na towary i to oni pobudzą wewnętrzną konsumpcję. Jeśli chcemy pobudzić gospodarkę do działania w ten sposób, to powinno być połączone z akcją promującą kupowanie polskich towarów. Powinniśmy zwracać uwagę na to, aby kupować polskie produkty, bo to przekłada się na wzrost wewnętrzny. (…) Chiny przez ostatnie dziesięciolecia zdołały wyprowadzić gospodarkę z modelu ściśle eksportowego na model konsumpcji wewnętrznej. Bez wątpienia, jednym ze skutków podniesienia płacy minimalnej może być zwiększenie konsumpcji wewnętrznej – wskazuje dr Grzegorz Piątkowski.

Wraz z płacą minimalną wzrastają też inne świadczenia obliczane na jej podstawie, m.in. dodatek za pracę w nocy, wynagrodzenie za przestój, odprawa z tytułu zwolnień grupowych.

Wzrośnie też minimalna wysokość tzw. preferencyjnego ZUS dla początkujących przedsiębiorców – z 780 zł do 840 złotych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl