fot. IPN

Pielgrzymka Rodzin Katyńskich na Jasną Górę

Centralnym punktem spotkania u stóp Królowej Polski była Msza św. Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył ks. kmdr Janusz Bąk, kapelan Federacji Rodzin Katyńskich.

Ojciec Nikodem Kilnar, który przywitał zebranych, mówił że „To od Maryi chcemy uczyć się wyznawania wiary”.

– W tym świętym miejscu wpatrujemy się w oblicze Najświętszej Maryi Panny, w oblicze tej, która uwierzyła że spełnią się słowa powiedziane jej od Pana. To od Niej chcemy uczyć się wiary, wyznawania tej wiary szczególnie w tym roku, w którym wyznajemy wiarę w Jezusa Chrystusa – Syna Bożego. On jest dzisiaj ukazany w liturgii słowa jako Dobry Pasterz, który oddaje swoje życie za owce. My jesteśmy Ludem Pana i jego owcami. Niech Najświętsza Maria Panna (która w Obrazie Jasnogórskim ukazuje w Jezusie Chrystusie Panu – Naszego Odkupiciela) wspiera nas swoim wstawiennictwem, abyśmy po trudach naszego ziemskiego pielgrzymowania mogli stać się współobywateli świętych i domownikami Boga –  powiedział o. Nikodem Kilnar.

Ks. kmdr Janusz Bąk w homilii powiedział, że „Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w Katyniu, Charkowie, Miednoje są rozdziałem martyrologium polskim, które nie może być zapomniane. Dodał, że „Ta żywa pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń. To szczególne przesłanie, przestroga i testament, jaki zostawił nam św. Jan Paweł II”.

„Pierwsze egzekucje jeńców polskich, miały miejsce przed Wigilią Bożego Narodzenia 1939 roku. To wtedy zostali rozstrzelani kapelani Wojska Polskiego, więźniowie obozu w Starobielsku, Kozielsku. Ostatnie egzekucje polskich jeńców miały miejsce na przełomie maja i czerwca 1940 roku” – przypomniał kapelan Federacji Rodzin Katyńskich.

RIRM 

drukuj