Rada Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze będzie dziś obradować Rada Biskupów Diecezjalnych. Głównymi tematami będą m.in. zbliżające się Światowe Dni Młodzieży w Panamie i synod o młodzieży w Rzymie. Rada debatować będzie także o kształceniu kleryków w seminariach oraz o Szczycie Klimatycznym ONZ w Katowicach.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik  zauważa, że tradycją jest spotkanie Rady tuż przed uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

– Księża biskupi spotykają się tradycyjnie w przededniu uroczystości NMP Częstochowskiej, aby Jej zawierzyć Kościół, który jest w Polsce. Wśród kwestii dot. młodzieży zostanie chociażby to podkreślone, że najliczniejsza grupa młodych ludzi z Europy, która jedzie na Światowe Dni Młodzieży do Panamy, pochodzi właśnie z Polski, a najwięcej chętnych kandydatów jest z archidiecezji krakowskiej. Ponadto księża biskupi będą dyskutowali nad tym, co chcą przekazać Kościołowi powszechnemu przez swych przedstawicieli na synodzie o młodzieży, który odbędzie się w październiku br. w Rzymie – mówi ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Jutro księża biskupi wezmą udział w uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Eucharystii przewodniczył będzie oraz Homilię wygłosi prymas Polski ks. abp Wojciech Polak.

Radę Biskupów Diecezjalnych zwołuje przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przynajmniej raz w roku. W jej obradach bierze udział 44 księży biskupów diecezjalnych oraz Sekretarz Generalny KEP.

RIRM

drukuj