Kalisz: Najstarsza piesza pielgrzymka w Polsce powróciła w niedzielę z Jasnej Góry

381. kaliska najstarsza piesza pielgrzymka w Polsce i 27. diecezjalna powróciła w niedzielę do Kalisza z Jasnej Góry. W tym roku pielgrzymi maszerowali pod hasłem „Wolność”.

Kaliska należy do nielicznych pielgrzymek w Polsce, która piechotą idzie w obie strony, pokonując przez 11 dni łącznie 320 kilometrów.

„Pielgrzymując dziękowaliśmy Bogu za odzyskaną wolność z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas konferencji głoszonych na trasie podkreślaliśmy, że pielgrzymka to też jest akt wolnościowy” – powiedział kierownik pielgrzymki ks. Rafał Grzęda.

W niedzielę pątników powitał biskup kaliski Edward Janiak.

„Kto raz przeszedł tę drogę, to pozostawia ślad we wnętrzu człowieka do końca życia. Kochani pielgrzymi wszystkim dziękuję za trud w imię jasno określonego celu” – powiedział do pielgrzymów ks. bp Edward Janiak, biskup diecezji kaliskiej.

Pielgrzym – jak powiedział podczas Mszy św. biskup kaliski – oznacza człowieka pozostającego w drodze, który się nie włóczy i nie spaceruje, bo ma wyznaczony cel.

„Pielgrzym nie jest bez idei, znajduje się w drodze w imię wartości, którym podporządkowuje swoje życie. Pielgrzym nie udaje i nie błaznuje. W tej radości jest piękne świadectwo powagi. Wszyscy jesteśmy w drodze, jesteśmy pielgrzymami do niebieskiej ojczyzny” – powiedział ks. bp Edward Janiak.

Duchowny podkreślił, że przewodnikiem pielgrzyma jest Pismo Święte. Jest ono dla dzieci i dorosłych, prostych i uczonych, dla duchownych i świeckich.

„Człowiek uczony przyjmuje wiedzę i czyni ją treścią swojego życia. Pielgrzym z Pismem Świętym staje się nauczycielem. Jest ono przewodnikiem do przekonywania i poprawiania swojego życia” – powiedział ks. bp Edward Janiak.

Najmłodszym uczestnikiem kaliskiej pielgrzymki był dziesięcio-miesięczny Natan, natomiast najstarszym 81-letnia p. Stefania. W tegorocznej pielgrzymce wzięło udział 2146 pielgrzymów i 42 kapłanów.

Na czele pielgrzymki szła grupa z Sanktuarium św. Józefa. Wnieśli do kościoła obraz św. Józefa, który towarzyszył pielgrzymom podczas marszu.

Pielgrzymka składała się z ośmiu grup kaliskich, 13. tzw. promienistych (z Jarocina, Krotoszyna, Koźmina Wlkp., Ostrowa Wlkp., Odolanowa, Kępna, Błaszek i Giżyc – PAP), 2 rowerowych i 1 duchowej.

Wszystkie grupy spotkały się 13 sierpnia na wspólnej Mszy św. w Kłobucku, skąd wyruszyły w stronę Częstochowy. Na Jasną Górę dotarli wieczorem, gdzie powitał ich biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

Piesza pielgrzymka kaliska zyskała miano najstarszej w Polsce. Na podstawie dokumentów, przechowywanych w jasnogórskim archiwum stwierdzono, że mieszkańcy Kalisza już od 381 lat pielgrzymują nieprzerwanie na Jasną Górę. Początki pielgrzymki związane są z kaliskimi księżmi jezuitami. Jako pierwsza na Jasną Górę wyruszyła grupa młodych kleryków. Z czasem w wielu kaliskich parafiach tworzyły się grupy pątnicze, udające się do Częstochowy. Początkowo istniały dwie pielgrzymki kaliskie. Jedna przybywała na Jasną Górę 15 sierpnia, a druga, składająca się głównie z rolników, docierała do celu 8 września.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl