fot. Tomasz Strąg

Ks. bp A. Długosz w homilii podczas XXIV Ogólnopolskiej Pielgrzymki PKRD na Jasną Górę: Święty Jan Paweł II przypomina nam, że Matka Boża pragnie, aby różaniec stał się modlitwą naszego życia

Święty Jan Paweł II przypomina nam, że Matka Boża pragnie, aby różaniec stał się modlitwą naszego życia. Ojciec święty w swoim zawołaniu <<Totus, tuus>> mówi o więzi dziecka z matką. Prosi nas o to, abyśmy też przyjęli testament Pana Jezusa, który z krzyża pokazuje Matkę Bożą i mówi, żeby Ona była także naszą matką (…). Nie dziwi nas, że z Madzią Buczek tworzymy Kółka Różańcowe i pragniemy codziennie odmówić przynajmniej dziesiątek różańca i ofiarować go za pokój na świecie, naszą Ojczyznę, naszą rodzinę i nasz Kościół – mówił ks. bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej, w homilii podczas XXIV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci na Jasną Górę.

W niedzielę dzieci z całego pielgrzymowały na Jasną Górę, gdzie odbyła się XXIV Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych. Centralnym punktem wydarzenia była Msza święta. W swojej homilii ks. bp Antoni Długosz zwrócił uwagę, że każda rodzina przeżywa różne wydarzenia, na które oczekuje z radością.

W naszej rodzinie przeżywamy różne wydarzenia, na które z radością oczekujemy. Pierwszym takim radosnym wydarzeniem jest przyjście na świat nowego dziecka. Jak się powiększa rodzina, to jest szczególne błogosławieństwo Pana Jezusa. Rodzice chcą, żebyśmy byli nie tylko ich dziećmi, ale dziećmi Boga, dlatego przyjmujemy chrzest. W chrzcie świętym dostajemy aż trzy dary: stajemy się Kościołem Jezusa, otrzymujemy dar wiary i stajemy się dziećmi Bożymi. W swoim życiu także czekamy na dzień naszych urodzin. Przeżywamy imieniny, ale także dni wyjątkowego święta naszych rodziców. Z drżącym sercem oczekujemy także na spotkanie z Panem Jezusem przy konfesjonale i w Eucharystii. Wyjątkowym wydarzeniem jest także bierzmowanie, kiedy Duch Święty stępuje na nas – powiedział ks. bp Antoni Długosz.

Biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej przywołał postać św. Jana Pawła II oraz jego drogę na tron św. Piotra.

Był taki moment w historii ludzkości, kiedy 16 października 1978 roku w godzinach popołudniowych całą kulę ziemską obiegła wiadomość, że po 440 latach kierowania Kościołem przez Włochów, 264. biskupem Rzymu, następcą św. Piotra, zostaje ksiądz kardynał Karol Wojtyła, Polak z Krakowa. Dziękujemy, że Pan Jezus się uśmiechnął do Polski i wybrał polskiego księdza kardynała, by był tam w Rzymie i kierował w imieniu Pana Jezusa Jego rodziną i Kościołem. Ojciec święty ukochał nas w szczególny sposób, a wyrazem tego było dziewięć pielgrzymek, jakie odbył do Polski, by tak jak św. Piotr umacniać nas w wierze. Tutaj wracamy do Wadowic, gdzie 102 lata temu urodził się 18 maja 1920 roku św. Jan Paweł II, Karolek. Mama była bardzo słaba i lekarze mówili, żeby nie rodziła tego dziecka, ale ona powiedziała, że chce urodzić, bo matka ma rodzić dzieci, a nie zabijać. To była wielka radość, kiedy Karolek się urodził, bo przed nim była siostra, ale żyła niedługo, dlatego Państwo Wojtyłowie pragnęli bardzo drugiego dziecka (…). Karolek przeżył wielką radość, kiedy była Pierwsza Komunia Święta. Poszedł do liceum i kiedy przyjechał na wizytację ksiądz kardynał Adam Sapieha, to Karol go witał pięknym wierszem. Wtedy ksiądz kardynał pomyślał sobie, że dobrze by było, żeby ten chłopiec z Wadowic został księdzem – akcentował kapłan.

Jan Paweł II – podobnie jak Pan Jezus – bardzo ukochał dzieci. Ojciec Święty niejednokrotnie podkreślał, że są one nadzieją Kościoła.

Pan Jezus w szczególny sposób ukochał dzieci, a przez Pana Jezusa ukochał także dzieci św. Jan Paweł II. On jaki pierwszy z następców św. Piotra pisze list do dzieci. W tym liście mówi o tym, że dzieci są nadzieją Kościoła, rodziny. Prosi o to, żeby dzieci ukochały rodziców i w tym pierwszym seminarium, jakim jest rodzina, przygotowywały się do czekających ważnych zadań w Kościele i kraju – oznajmił biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej.

Na koniec homilii duchowny przypomniał, że Matka Boża pragnie, aby różaniec stał się modlitwą naszego życia.

Święty Jan Paweł II przypomina nam, że Matka Boża pragnie, aby różaniec stał się modlitwą naszego życia. Ojciec święty w swoim zawołaniu <<Totus, tuus>> mówi o więzi dziecka z matką. Prosi nas o to, abyśmy też przyjęli testament Pana Jezusa, który z krzyża pokazuje Matkę Bożą i mówi, żeby Ona była także naszą matką (…). Nie dziwi nas, że z Madzią Buczek tworzymy Kółka Różańcowe i pragniemy codziennie odmówić przynajmniej dziesiątek różańca i ofiarować go za pokój na świecie, naszą Ojczyznę, naszą rodzinę i nasz Kościół – podkreślił ks. bp Antoni Długosz.

radiomaryja.pl

drukuj