fot. Paweł Pasionek

Na Jasnej Górze rozpoczęły się doroczne „Pawełki”

Nowenna ku czci św. Pawła I Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów rozpoczęła się w sobotę na Jasnej Górze. Nabożeństwo popularnie zwane „Pawełkami” zawsze odbywa się w styczniu, potrwa przez dziewięć kolejnych dni.

„Pawełki” gromadzą nie tylko paulinów z jasnogórskiego klasztoru, ale także licznych wiernych z Częstochowy i pielgrzymów. Będą się oni gromadzili na modlitwie przez kolejne wieczory.

Do udziału w „Pawełkach” zaprosił podczas popołudniowej Mszy św. podprzeor Jasnej Góry o. Jan Poteralski OSPPE.

„Gromadzimy się w duchowej stolicy Polski, aby spojrzeć w oblicze Maryi, naszej Matki i Królowej, która ciągle ukazuje nam Pana Jezusa, jedynego Zbawiciela świata. Dzisiaj w naszym Zakonie Paulińskim rozpoczynamy nowennę przed uroczystością św. Pawła I Pustelnika” – powiedział.

„Przez dziewięć dni w bazylice, w Kaplicy św. Pawła my, jako zakonnicy, będziemy gromadzić się tam na modlitwie, aby rozważać i śpiewać hymn ku czci naszego Patriarchy Pawła I Pustelnika” – dodał podprzeor.

Podczas „Pawełków” zakonnicy ubrani w białe, chórowe płaszcze i habity wyruszają z zakrystii, by w procesji przejść przez bazylikę jasnogórską do kaplicy ufundowanej w XVII wieku ku czci św. Pawła I Pustelnika. Ozdobiona czarnym marmurem i białymi stiukami sufitu kaplica na czas „Pawełków” odświętnie udekorowana jest czterokolorową flagą i herbem Zakonu Paulinów.

Celebrans w uroczystych szatach liturgicznych okadza wystawione na ołtarzu w specjalnej monstrancji relikwie św. Pawła Pustelnika. Rozpoczyna śpiew jednego z dwóch hymnów opowiadających o prześladowaniu chrześcijan i życiu św. Pawła. Hymny śpiewają na przemian zakonnicy i wierni przy akompaniamencie organów, Jasnogórskiej Orkiestry Dętej i jasnogórskich chórów.

Słowo o życiu i misji św. Pawła Pustelnika oraz o duchowości paulińskiej jest wygłaszane każdego dnia przez innego kapłana-paulina. Każde „Pawełki” kończą się szczególnym aktem czci – ucałowaniem relikwii św. Pawła Pustelnika.

Św. Paweł jest uznawany za szczególnego patrona i opiekuna matek spodziewających się rozwiązana lub pragnących mieć potomstwo. Dlatego główna uroczystość, która przypada w ostatnim dniu „Pawełków” połączona jest zawsze ze specjalnym błogosławieństwem dzieci. Na nabożeństwo przychodzą wtedy młode małżeństwa z potomstwem. Podczas uroczystości kapłan podchodzi do każdego dziecka i błogosławi je. Najmłodsi otrzymują też przygotowane przez paulinów prezenty – obrazki i słodycze.

Święty Paweł z Teb żył na przełomie III i IV wieku w Egipcie przez – według przekazów – 113 lat, z czego ponad 90 lat spędził na pustyni, mieszkając w skalnej grocie. W historii Kościoła uznawany jest za pierwszego pustelnika. Znalazł licznych naśladowców, przyczyniając się do rozwoju życia eremickiego i pustelniczego w całym basenie Morza Śródziemnego.

Właśnie tego świętego obrali w XIII w. na swego patrona pustelnicy wstępujący do powstającego wtedy na Węgrzech nowego zakonu. Od jego imienia wywodzi się potoczna nazwa zakonu paulinów, czyli Zakonu Braci Św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Do scen z życia św. Pawła nawiązuje herb zakonu. Jest na nim palma, która dostarczała św. Pawłowi owoców i liści na szatę, kruk przynoszący mu chleb oraz dwa lwy, z którymi żył w przyjaźni, a które po jego śmierci miały wygrzebać dół na grób. Herb paulinów umieszczony jest m.in. na pierwszej bramie wejściowej na Jasną Górę.

Zakon Paulinów działa obecnie na Węgrzech, w Chorwacji, na Ukrainie, Łotwie, w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Słowenii, Słowacji, Skandynawii, na Białorusi i w Wielkiej Brytanii, a także poza Europą: w Stanach Zjednoczonych, Australii, Republice Południowej Afryki i Kamerunie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl