fot. PAP

Jasełka na spotkaniu PKRD w Cieszynie

W kościele Świętej Elżbiety w Cieszynie odbędzie się regionalne spotkanie Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci. Młodzi czciciele Maryi będą się modlić podczas wspólnej Eucharystii, a następnie wezmą udział w spektaklu: „Jasełka – Tradycyjne misterium Bożego Narodzenia”. Pod koniec inscenizacji zaplanowano wspólne kolędowanie.

Na godz. 13:30 zaplanowano Eucharystię rozpoczynającą regionalne spotkanie PKRD. Po Mszy św. o godz. 16:00 w teatrze im. Adama Mickiewicza, przy placu Teatralnym, odbędą się jasełka.

Jasełka będą trwały ponad 3 godziny. Na scenie wystąpi 150 osób, w tym 80 dzieci (od półrocznych, trzyletnich po nastolatki). W jasełkach wezmą udział także osoby starsze, w wieku 90 lat. Wszyscy bardzo się angażują, a zwłaszcza dzieci, które przeżywają to całym sercem. Przez swój zapał przyciągają rodziców, dziadków, babcie. Podziwiam wszystkie rodziny, które przychodzą, stroją dzieci, poświęcają czas. Ważne jest także to, że poprzez zaangażowanie poznają się nawzajem – powiedziała s. Jadwiga Wyrozumska, elżbietanka cieszyńska, organizatorka jasełek.  

Czteroletnia Oliwka i trzyletnia Kasia, które tańczą w spektaklu, powiedziały zgodnie, że chętnie przychodziły na próby, że próby nie były trudne i dały im wiele radości. Potwierdziła to czternastoletnia Ola.

– Wstępuję w roli anioła i pasterki. Próby były bardzo ciekawe, przychodziło dużo małych dzieci, które bardzo lubią tańczyć, ćwiczyć, próbować. Najwspanialsze jest to, że dzieci czerpią z tego radość – powiedziała Ola.

Siostra  Jadwiga Wyrozumska powiedziała, że celem jasełek jest przybliżenie tajemnicy Bożego Narodzenia, zwłaszcza dzieciom i młodzieży, które nie mają z czego czerpać wzoru. Podczas przygotowywania jasełek s. Jadwiga starała się by ich przekaz był ewangeliczny. Wyjaśniła, że w przedstawieniu ukazane będą wydarzenia od momentu zwiastowania, nawiedzenia św. Elżbiety, będzie scena anielska, która zwiastuje narodzenie Pana Jezusa. Będzie także rozśpiewana scena pasterska z barankami, owieczkami; scena Heroda i scena stajenki podzielona na trzy części: piękną anielską, wigilię i pasterkę. Na koniec wszyscy zgromadzenia będą zaproszeni do wspólnego kolędowania.

Na dzisiejsze regionalne spotkanie PKRD zaprasza założycielka Kół – Magdalena Buczek.

– Zapraszam na regionalne spotkanie PKRD w Cieszynie. Będzie to pierwsze spotkanie w nowym roku w atmosferze Bożego Narodzenia. Będziemy uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu. Obejrzymy spektakl: „Jasełka – Tradycyjne misterium Bożego Narodzenia”. Mam nadzieję, że każdy kto chce uczestniczyć w spotkaniu zarezerwował już bilety. Spotkamy się, by wspólnie cieszyć się, że Jezus się narodził i jest z nami – powiedziała Madzia Buczek, założycielka PKRD.

 

RIRM

drukuj