fot. twitter.com

Premier M. Morawiecki zachęca do wirtualnego spaceru po cmentarzu katyńskim

Katyń trwale wpisał się w historię naszej Ojczyzny – napisał Mateusz Morawiecki na Facebooku. W 80. rocznicę zbrodniczej decyzji o rozstrzelaniu polskich oficerów, premier zachęca do odwiedzin nowego portalu „Katyń Pro Memoria” i wirtualnego spaceru po cmentarzu katyńskim.

„Katyń trwale wpisał się w historię naszej Ojczyzny, historię naznaczoną męczeństwem tysięcy Polaków” – napisał Mateusz Morawiecki.

„To właśnie tego dnia, 5 marca 1940 roku, Biuro Polityczne Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii podjęło decyzję o rozstrzelaniu 14,7 tysięcy osób przebywających w obozach dla jeńców wojennych w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 11 tysięcy aresztowanych osadzonych w więzieniach znajdujących się na zachodnich krańcach Ukrainy i Białorusi” – przypomniał.

„To nie był zwykły werdykt śmierci. To była próba zadania ostatecznego ciosu polskim elitom. Pierwszy akord w trwającym wiele lat procesie zniewalania naszego Narodu przez komunistycznych oprawców” – ocenił Mateusz Morawiecki.

Premier przypomniał, że strzałem w tył głowy zamordowano i wrzucono do bezimiennych dołów ponad 22 tysiące polskich żołnierzy, przedstawicieli inteligencji i innych służb mundurowych oraz cywilnych.

„Sowieci chcieli, by ta zbrodnia nigdy nie ujrzała światła dziennego, by ludobójstwo dokonane na polskich oficerach pozostało anonimowe. Świat miał o nich zapomnieć. Ludzkość miała nigdy nie dowiedzieć się kto, kiedy i dlaczego zapłacił w katyńskich lasach najwyższą cenę w służbie Ojczyzny” – podkreślił szef polskiego rządu.

W tę tak ważną dla polskiej pamięci i wrażliwości historycznej rocznicę Mateusz Morawiecki przywołał słowa Zbigniewa Herberta: „tylko guziki nieugięte / potężny głos zamilkłych chórów / tylko guziki nieugięte / guziki z płaszczy i mundurów”.

„Komuniści wiedzieli, że <<Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy ONI żyją>>” – napisał premier.

„Stąd brak litości i najmniejszych skrupułów determinował politykę sowieckiego okupanta w tamtych czasach” – wyjaśnił.

„Prawda jednak nie umarła. Okazała się silniejsza i trwalsza niż dzieło zbrodniarzy” – podkreślił, przypominając, że przekaz o prawdziwym obliczu zbrodni katyńskiej był przez dziesięciolecia zakłamywany.

„Dzięki staraniom wielu badaczy i historyków, często okupionych prześladowaniami, znamy dzisiaj skalę i rzeczywistych sprawców tragicznej zbrodni, jednak ze względu na położenie geograficzne miejsc kaźni, tylko nielicznym Polakom udaje się oddać hołd pomordowanym na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu” – podsumował Mateusz Morawiecki.

Premier zachęcił do odwiedzin nowo utworzonego portalu „Katyń Pro Memoria”. https://katynpromemoria.pl/, za którego pośrednictwem można dokonać wirtualnego spaceru po cmentarzu katyńskim jak i zapoznać się z biogramami pomordowanych.

„Poprzez zapalenie symbolicznego światła pamięci, oddajmy hołd ofiarom tej tragicznej zbrodni, nie pozwólmy, żeby zostały zapomniane” – napisał w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

PAP

drukuj