PAP/Paweł Supernak

SN potwierdził ważność referendum z 15 października

Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której potwierdził ważność referendum przeprowadzonego 15 października. Obywatele zgłosili ponad 2,2 tys. protestów dotyczących przeprowadzonego referendum.

Orzeczenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego kończy ostatecznie kwestię referendum, które odbyło się razem z wyborami parlamentarnymi. Sędziowie uznali, że referendum jest ważne.

– Stwierdza ważność referendum ogólnokrajowego przeprowadzonego 15 października 2023 roku – oświadczyła prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego, Joanna Lemańska.

Sąd Najwyższy zbadał 2274 protesty zgłoszone przez obywateli. Wyborcy najczęściej skarżyli się na zachowanie członków komisji wyborczych, którzy pytali, czy obywatel chce wydania karty referendalnej. Prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN, Joanna Lemańska, stwierdziła, że taka postawa członków komisji nie narusza Kodeksu wyborczego.

– Za zbyt daleko idącą należy uznać interpretację (…) o zakazie sformułowania przez członków obwodowych komisji wyborczych pytań zmierzających do ustalenia, czy wyborca chce otrzymać konkretną kartę do głosowania – powiedziała Joanna Lemańska.

Część wyborców, którzy chcieli zagłosować z zaświadczeniem poza swoim miejscem zamieszkania, otrzymywała tylko karty do głosowania w wyborach parlamentarnych, bez karty referendalnej.

– Czy pani z automatu wpisała mojej żonie, że nie bierze udziału w referendum? – zapytał podczas jednego z takich incydentów dziennikarz TV Trwam, Piotr Krupa.

– Czy pana żona zechciała tę kartę? – zapytała w odpowiedzi kobieta zasiadająca w komisji wyborczej.

– Ale czy pani obowiązkiem nie jest wydanie trzech kart? – zwrócił uwagę Piotr Krupa.

Do czwartkowej uchwały SN w sprawie ważności referendum zgłoszono trzy zdania odrębne. Odrębnego zdania był również przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Sylwester Marciniak, który jeszcze przed wyborami apelował do członków komisji o wydawanie wszystkich trzech kart do głosowania.

– Jest to sygnał dla ustawodawcy i dla organów stosujących prawa, żeby jednoznacznie od początku określić zasady działania obwodowych komisji wyborczych – powiedział Sylwester Marciniak.

Choć referendum uznano za ważne, to jego wynik jest niewiążący, ponieważ nie wzięła w nim udziału wymagana liczba obywateli. Frekwencja nie przekroczyła 50 proc. i wyniosła 40,9 procent.

Rozpisanie referednum razem z wyborami do Sejmu i Senatu od początku nie podobało się liberalno-lewicowej opozycji. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Donalt Tusk, wezwał do bojkotu referendum.

– Uroczyście stwierdziłem, że unieważniam to referendum, bo ono jest w sposób oczywisty nieważne – przekonywał Donald Tusk.

Wyborcy otrzymali dokładną instrukcję, jak zrezygnować z głosowania w referendum. Rad udzielał m.in. były szef Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Wojciech Hermeliński.

– Wstydziłbym się głosować w ramach tego referendum – mówił na antenie TVN Wojciech Hermeliński.

Bojkot referendum wsparły liberalno-lewicowe media oraz celebryci. Ta akcja może zaszkodzić instytucji referendum, która jest fundamentem demokracji bezpośredniej – zaznaczył socjolog, dr Jerzy Żurko.

– Kiedy to np. Lewica będzie chciała przeprowadzić jakieś referendum, to wtedy ludzie też nie wezmą w nim udziału. (…) To jest broń obosieczna – wskazał dr Jerzy Żurko.

W referendum wzięli udział nie tylko wyborcy prawicy, ale zwolennicy wszystkich partii obecnych na scenie politycznej. Na wszystkie pytania około 95 proc. głosujących odpowiedziało „Nie”.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl