Centra Onkologii udzielają bezpłatnych badań

W niektórych centrach onkologii w Polsce, w ramach tzw. „Białej Soboty” prowadzone są dziś bezpłatne porady, konsultacje i badania onkologiczne. 

„Biała Sobota” organizowana jest m.in. przez stołeczne Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie budynku Centrum Profilaktyki Nowotworów. Badania i konsultacje rozpoczęły się o 9.00 i potrwają do 14.00.

Dorota Ołowska z Centrum Onkologii zwraca uwagę, że choroby nowotworowe są drugą przyczyną zgonów, dlatego warto, aby w naszym społeczeństwie zaistniała moda na wykonywanie badań bez żadnych objawów choroby.

– W czasie dzisiejszych dni otwartych kobiety mogą wykonać badanie mammograficzne, w ramach badań przesiewowych (panie od 50 do 69 roku życia), można wykonać badanie cytologiczne, konsultować i wykonać badanie pirometryczne, wykonać densytometrię, nauczyć się samobadania piersi, korzystać z poradni przeciwnikotynowej, porozmawiać z kobietami, które przeszły chorobę nowotworową. Dlaczego warto? Dlatego, że najlepszym sposobem walki z chorobą jest zapobieganie – zachęca Dorota Ołowska.

Podobna akcja organizowana jest w Szczecinie. Tam badania i konsultacje potrwają dziś do godz. 13.00. Odbędą się w Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej.

Niektóre centra onkologii organizują podobne akcje dwa lub trzy razy w roku. Majowa „Biała Sobota” jest częścią obchodów Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem, który rozpocznie się 25 maja.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl