fot. PAP

NRL chce wstrzymania pakietu onkologicznego

Naczelna Rada Lekarska apeluje do premier Ewy Kopacz o wstrzymanie pakietu onkologicznego. Ostrzega, że zdestabilizuje to cały system ochrony zdrowia, w konsekwencji,  nie poprawiając sytuacji pacjentów onkologicznych, może pogorszyć szanse leczenia pozostałych chorych – czytamy w liście opublikowanym na stronie NRL.

Naczelna Rada Lekarska przyznaje, że widzi konieczność poprawy opieki onkologicznej w Polsce. Jednak w obecnej sytuacji zwraca się do Prezesa Rady Ministrów o wstrzymanie wejścia w życie tych przepisów.

Pakiet onkologiczny ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej mówi, że pakiet ten stanowi wielkie zagrożenie dla zdrowia nawet życia tysięcy osób.

– Wiemy, że wielu obywatelom Polski zagraża olbrzymie niebezpieczeństwo utraty życia z powodu nieodpowiedzialnego prowadzenia, celem polepszenia własnego wizerunku tzw. pakietu onkologicznego. To, co jest nam proponowane dla naszych pacjentów, wprowadzi chaos i zamęt. Przesuwa się możliwości leczenia z innych chorób tylko na choroby nowotworowe. Nie znajdują właściwej ilości środków finansowych, żeby tą pomoc przekazać. Zbliża się okres świąteczno-noworoczny, już nikt nie jest wstanie poprawić tego planu, żeby nie stanowił zagrożenia dla chorych. Jedynym w tej chwili rozwiązaniem jest jego wstrzymanie – powiedział Maciej Hamankiewicz.

W myśl przepisów, które mają wejść w życie od 2015 r.,  lekarze  podstawowej opieki zdrowotnej będą mieli poszerzony katalog badań diagnostycznych, które mogą zlecić po to,  aby szybciej wykrywać choroby nowotworowe.

Premier Ewa Kopacz mówiła w listopadzie, że pakiet onkologiczny może zostać sfinansowany z rezerwy NFZ. Jej zdaniem są na to wystarczające środki.

RIRM

drukuj