Ubóstwo w Polsce tematem zebrania plenarnego KEP

Księża biskupi na rozpoczynającym się dziś zebraniu plenarnym KEP wysłuchają wykładów o rozmiarach ubóstwa w Polsce i pomocy Kościoła na rzecz ubogich.

Podjęcie tego tematu to odpowiedź na wezwanie Ojca Świętego Franciszka, skierowanego do polskich biskupów podczas ubiegłorocznej wizyty „ad limina Apostolorum”.

Ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, powiedział, że za rozwiązanie problemu ubóstwa jako pierwsze odpowiada państwo. Wierni natomiast – jak dodał – powinni myśleć, czy robią wszystko, co jest możliwe dla sprawy ubogich.

Wiadomo, że istnieją różne poczynania Kościoła – instytucjonalne, akcyjne, zbiórki czy pomoc stała. Jest to jednak ciągle kropla w morzu potrzeb, które się nie kończą. Jest to najważniejsza sprawa, która zostanie podjęta jako główny temat, lecz nie jako kręgosłup najbliższego spotkania Konferencji Episkopatu Polski – podkreślił ks. abp Stanisław Gądecki.

Księża biskupi będą dyskutować także nad zagadnieniami duszpasterstwa emigracyjnego, poruszą problem migracji i uchodźców.

Omówią kwestie związane z misjami, przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży i wizytą papieża Franciszka w Polsce.

Zebranie plenarne wyłoni nowego rzecznika Episkopatu. Zastąpi on ks. dr. hab. Józefa Klocha, który pełnił tę funkcję przez ostatnie 12 lat. Posiedzenie Episkopatu zakończy się jutro.

RIRM

drukuj