fot. pixabay

Rzecznik KEP: Zachęcam do śledzenia komunikatów księży biskupów i ogłoszeń parafialnych odnośnie wizyty duszpasterskiej  

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski zachęca do śledzenia komunikatów księży biskupów ws. wizyt duszpasterskich. W tym roku będą one przebiegały w innej formie niż dotychczas.

Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju, w niektórych diecezjach wizyty duszpasterskie zostały odwołane, a w innych przeniesione na późniejszy termin.

W zależności od decyzji biskupa miejsca, tzw. kolęda może odbyć się w innej formie. Zamiast tradycyjnych wizyt duszpasterskich, w kościołach będą sprawowane Msze święte w intencji parafian.

Ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, zaznaczył, że nie ma ogólnopolskich wytycznych w tej sprawie.

– O formie tegorocznej kolędy decyduje, niezależnie każdy biskup diecezjalny. Decyzja zależy od sytuacji epidemiologicznej panującej na danym terenie. Zachęcam do śledzenia komunikatów biskupów, ogłoszeń parafialnych w kościołach i na stronach internetowych parafii, aby być na bieżąco z informacjami o wizytach duszpasterskich w danej diecezji. Nie ma ogólnopolskich wytycznych w tej kwestii – poinformował ks. Leszek Gęsiak SJ.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że to samo dotyczy dyspensy od uczestnictwa w Eucharystii w niedzielę oraz święta. Wskazał, że jest ona zależna od decyzji ordynariusza diecezji.

 

RIRM/BP KEP

drukuj