Wizyta polskich biskupów w Rzymie

Dziś rozpoczyna się wizyta „ad limina Apostolorum” polskich księży biskupów w Rzymie. Pasterze odwiedzą urzędy Kurii Rzymskiej i omawiać będą sprawy związane z działalnością Kościoła w Polsce.

Księża biskupi spotkają się także z Papieżem Franciszkiem. Ponadto odprawią Msze św. w czterech papieskich bazylikach.

Dziś, pierwszego dnia wizyty, biskupi udadzą się do Kongregacji: ds. Duchowieństwa, Edukacji Katolickiej i Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Pierwsza grupa spotka się przed południem z Papieżem. Ksiądz biskup Wojciech Polak wymienia trzy główne elementy wizyty.

– Przyświeca nam element modlitewny. Będziemy się modlić przy grobach apostolskich i w czterech bazylikach większych. Drugi element tej wizyty to spotkanie z Ojcem św. Franciszkiem. Tym razem będzie ono przeżywane w trochę innych sposób niż do tej pory, dlatego że po raz pierwszy (w jednym tygodniu) zostaliśmy zaproszeni, jako cała Konferencja Episkopatu. Papież zaplanował spotkanie z poszczególnymi grupami biskupów. Na zakończenie planowane jest spotkanie całej Konferencji Episkopatu Polski  z Ojcem św. Trzecia część tej wizyty to są odwiedziny komisji, rad i kongregacji – powiedział ks. bp Wojciech Polak.

Ksiądz biskup Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej, wspomina swoje osobiste spotkanie z papieżem Benedyktem XVI podczas wizyta „ad limina Apostolorum” w 2005 r.

– Była taka możliwość, że każdy biskup miał osobiste spotkanie z Papieżem. Ja byłem w komfortowej sytuacji, bo byłem w diecezji sam (nie było jeszcze biskupa pomocniczego), rozmawiałem więc z Ojcem św. Benedyktem XVI w cztery oczy. Rozmowa trwała ok. 13 minut i była bardzo sympatyczna, a zaczęła się od wspomnień. Wspominaliśmy rok 2000, kiedy Papieski Wydział Teologiczny w Wrocławiu, którego byłem rektorem, nadawał tytuł doktora honoris causa ks. kard. Ratzingerowi – wspominał  ks. bp Ignacy Dec.

Wizyta polskich biskupów „ad limina Apostolorum” odbędzie się po ponad ośmiu latach. Poprzednia miała miejsce w listopadzie i grudniu 2005 r.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl