Problem z wydawaniem funduszy przeznaczonych na obronę

Pomimo sporych pieniędzy przeznaczanych na obronność mamy problem z ich właściwym wydawaniem – napisała jedna z gazet. To są skutki braku zdecydowanego modelu naszych Sił Zbrojnych, a co za tym idzie decyzji, jakie uzbrojenie jest potrzebne – powiedział prof. Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej.

Pod względem wydatków na projekty związane z obronnością, nasz kraj znajduje się w europejskiej czołówce. Tylko w ubiegłym roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wydało na nie pond 600 mln zł. Nie zawsze jednak pieniądze są wydawane właściwe.

Przykładem może być Platforma Bojowa Anders, którą wojsko uznało za niedopasowaną do swoich potrzeb czy system obrony przeciwlotniczej Loara, który okazał się dla nas za drogi.

– Środek obrony przeciwlotniczej Loara miał szansę na doprowadzenie do skutku. Został on jednak zlikwidowany na etapie, kiedy już 70-80 proc. tego było gotowe. Mieliśmy system artyleryjski, była kwestia znalezienia odpowiedniej rakiety, żeby ruszył system rakietowy. Nie ulega wątpliwości, że wojsko powinno mieć tego typu środek do obrony przed napadaniem powietrznym, ale nie będzie miało. To jest tylko skutek jakiegoś większego braku. Skoro Polska nie ma zdecydowanego modelu Sił Zbrojnych – w związku z tym nie ma strategii. To są jednak wszystko rzeczy przypadkowe – powiedział prof. Romuald Szeremietiew.

Profesor dodał, że by uskutecznić sposób finansowania obronności, potrzebne jest nam wprowadzenie modelu armii, którego głównym zadaniem byłaby obrona naszego kraju.

– Konstrukcja mówi, że Siły Zbrojne Rzeczypospolitej mają bronić niepodległości i integralności terytorialnej całości granic. Zadania zagraniczne są zadaniami dodatkowymi. Mają wynikać z potrzeb polskiej polityki zagranicznej. Nie mogą stanowić głównego zadania obronnego, jakie stawia się przed Siłami Zbrojnymi. W tej chwili jest tak, że zadanie poboczne stało się głównym. W związku z tym, nie ma koncepcji co do całości Sił Zbrojnych. Siły Zbrojne natomiast są taką armią ekspedycyjną od przypadku do przypadku – dodał prof. Romuald Szeremietiew.

 

Wypowiedź prof. Romualda Szeremietiewa:

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj