fot. flickr.com

Resort zdrowia kończy prace nad projektem noweli ustawy refundacyjnej

W Ministerstwie Zdrowia trwają ostatnie prace nad projektem nowelizacji ustawy refundacyjnej. W połowie miesiąca ma on trafić do konsultacji zewnętrznych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wśród zapisów noweli jest rozwiązanie, które zakłada, że budżet szybciej sfinansuje leki na choroby rzadkie. Urzędnicy nie będą stosować sztywnych reguł. Mają jedynie analizować przedstawione przez producenta uzasadnienie ceny.

Są też przygotowywane zapisy dla tych chorych, którzy wyczerpali już wszystkie możliwości leczenia. Nowe rozwiązania mają umożliwić im korzystanie z terapii niezarejestrowanych.

Poseł Andrzej Sośnierz, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, mówi, że  nowelizacja ustawy refundacyjnej jest potrzebna.

– Dlatego, że – niestety – w tej chwili te sprawy z dostępem do leków przewlekają się u pacjentów. Oni często zbyt długo czekają na ostateczną decyzję. Szybszy dostęp do leków i decyzja – czy on będzie czy nie – są zawsze istotne dla pacjenta. W każdym razie czytamy jeszcze o ewentualnej ocenie konieczności stosowania leku. Tak więc, jeśli to wszystko będzie przyspieszone, to na pewno będzie to bardzo dobre dla pacjenta – wyjaśnia polityk.

Przygotowywane w resorcie zdrowia zapisy są pierwszą tak dużą nowelą ustawy refundacyjnej od 2012 roku.  Nowe przepisy mają obowiązywać od 2017 roku.

RIRM

drukuj