P. Jaki: Można już składać wnioski do komisji weryfikacyjnej o zbadanie reprywatyzacji konkretnych nieruchomości

Nowy przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, Patryk Jaki, poinformował dziś w Sejmie, że można już składać wnioski do komisji weryfikacyjnej o zbadanie reprywatyzacji konkretnych nieruchomości.

W najbliższym czasie parlament powoła członków tego gremium, następnie zostanie powołana rada społeczna. Będzie się ona składać m.in. z organizacji zasłużonych w walce z dziką reprywatyzacją.

Beata Szydło, która ogłosiła informację o tym, że Patryk Jaki został przewodniczącym komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, przypomniała, iż przez osiem lat pod okiem ważnych urzędników toczył się niebywały proceder okradania ludzi z ich własności. Tej niesprawiedliwości – jak podkreśliła premier – trzeba powiedzieć dość.

– Wszyscy ci, którzy są uczciwi, którzy są słabsi, muszą wiedzieć, że państwo zawsze stanie w ich obronie. I tak się będzie działo. (…) Minister Patryk Jaki podejmuje się bardzo trudnego zadania. Podejmuje się wyzwania, które zapewne będzie wymagało od niego wystarczającej determinacji, konsekwencji i ciężkiej pracy. Wszystko po to, by przywrócić ludziom sprawiedliwość i wiarę w państwo polskie. Takie jest zadanie naszego rządu. Podjęliśmy się tego i konsekwentnie to zadanie wypełniamy – mówiła premier Szydło.

Wiceszef resortu Patryk Jaki podkreślił natomiast, że jest to realizacja jednej z obietnic premier Beaty Szydło – „upodmiotawiania obywateli”.

– Ludzie, którzy byli przez wiele lat lekceważeni, nikt ich kompletnie nie słuchał, teraz uzyskają realne narzędzia do tego, aby uczestniczyć w procesie przywracania sprawiedliwości. Dlatego już dziś zachęcamy organizacje do składania swojego akcesu do tej komisji, ale również od dzisiaj można składać wnioski o to, żeby komisja zajęła się konkretnymi nieruchomościami w Warszawie, aby zbadała konkretne sprawy. Dlatego już bardzo serdecznie do tego zachęcam i chciałbym, żeby komisja – jak już rozpocznie swoje prace – każdego miesiąca zajmowała się co najmniej jedną nieruchomością i w krótkim czasie wydawała decyzje w tych sprawach. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by pokazać – tak jak wiele mediów mówiło, że państwo przegrało walkę z mafią reprywatyzacyjną – że podnieśliśmy państwo z kolan i państwo potrafi wygrać ze zorganizowaną grupą przestępczą – powiedział Patryk Jaki.

W ub. piątek weszła w życie ustawa powołująca komisję, która ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji nieruchomości. Jej prace mają być jawne. Jest to pokłosie afery reprywatyzacyjnej, po ujawnieniu szczegółów sprawy wartej ok. 160 mln zł działki pod dawnym adresem Chmielna 70.

Na mocy decyzji ratusza z 2012 r., działka została przejęta przez trzy osoby, które nabyły roszczenia od spadkobierców – mimo, że odszkodowanie za nią dostał wcześniej jej ostatni przedwojenny właściciel, obywatel Danii.

Prokuratorskie zarzuty mają już osoby zaangażowane w zwrot działki, m.in. b. urzędnik ratusza Jakub R. i znany adwokat Robert N.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj