fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Prezydent Duda: Emerytura to wybór, a nie przymus

Prezydent RP Andrzej Duda zainaugurował kampanię społeczno-informacyjną „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”. Akcja ma na celu uświadomienie obywatelom, że przejście na emeryturę jest prawem, a nie obowiązkiem. 1 października zostanie obniżony wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przybędzie ok. 331 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że rzeczywiste znaczenie ma nie tyle ustawowy wiek emerytalny, co efektywny wiek przejścia na emeryturę, który jest kwestią indywidualną.  Dlatego – jak dodał prezydent – ludzie powinni mieć wybór, kiedy zakończą aktywność zawodową.

Wybór momentu przejścia Polaków na emeryturę stanie się wyborem autentycznym. Rzeczywiście następuje obniżenie wieku emerytalnego, w stosunku do tego, co zrobiła poprzednia władza, która siłą i wbrew społeczeństwu podwyższyła wiek emerytalny. Jak to się stało, że Konstytucja RP z 1997 r. nie ochroniła obywateli przed podwyższeniem wieku emerytalnego? Jak Konstytucja RP została napisana? – pytał prezydent Andrzej Duda.

Kampania będzie realizowana poprzez 16 regionalnych spotkań we wszystkich miastach wojewódzkich z udziałem przedstawicieli resortu pracy oraz NSZZ „Solidarność”.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska wskazała, że akcja opiera się na 7 zasadach.

Emerytura to prawo, a nie obowiązek. Nie musimy na emeryturę pójść, ale możemy – w zależności od sytuacji, tj. stanu zdrowia, oczekiwań co do wysokości świadczenia emerytalnego, sytuacji ogólnej, indywidualnych planów zawodowych i planów dotyczących długości odpoczynku czy aktualnej sytuacji rodzinnej. „Sprawdź zanim wybierzesz” – ta trzecia z zasad. Tu niezwykle aktywny będzie ZUS, gdzie tworzone są warunki do sprawdzenia, jaka będzie wysokość twojego świadczenia emerytalnego – wyjaśniała Elżbieta Rafalska.

Kampania informacyjna zakończy się w połowie czerwca. Wiek emerytalny do 67 roku życia podniosła koalicja PO–PSL. Wiek ten miał być podnoszony stopniowo.

RIRM

drukuj