fot. prezydent.pl

Prezydent A. Duda podjął decyzję w sprawie prezesów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz Izby Cywilnej SN

W poniedziałek dobiegły końca kadencje prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN, Józefa Iwulskiego, a także prezesa Izby Cywilnej SN, Dariusza Zawistowskiego, w związku z tym prezydent Andrzej Duda podjął decyzję w sprawie powołania nowych prezesów.

– Prezydent Andrzej Duda powołał pana profesora Piotra Prusinowskiego na prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz panią Małgorzatę Manowską na pełniącą obowiązki prezesa Izby Cywilnej – poinformował  Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy.

W przypadku Izby Cywilnej będzie to stanowisko pełniącego obowiązki, ponieważ nie wybrano trzech kandydatów, spośród których miałby zostać wyłoniony prezes. Zgodnie z Ustawą o Sądzie Najwyższym prezes danej izby „jest powoływany przez Prezydenta RP, po zasięgnięciu opinii I prezesa SN, na trzyletnią kadencję spośród trzech kandydatów wybranych przez zgromadzenie sędziów izby SN i może zostać ponownie powołany tylko dwukrotnie”.

Jeśli wybór kandydatów na stanowisko prezesa izby nie został przeprowadzony zgodnie z zasadami ustawowymi, prezydent powierza wykonywanie obowiązków prezesa wskazanemu przez siebie sędziemu tej izby.

TV Trwam News

drukuj