Prezydent spotkał się z uczestnikami Szczytu #EUROWAW2017

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z uczestnikami Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowo-Wschodniej.

W spotkaniu #EUROWAW2017 biorą udział 24 delegacje m.in. z Austrii, Gruzji oraz Rumunii. W czwartek odbędą się obrady na Sali plenarnej Parlamentu RP.

Wśród tematów pojawiło się bezpieczeństwo regionu, współpraca infrastrukturalna oraz budowanie roli parlamentów narodowych w polityce międzynarodowej.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że jednym z naszych największych obowiązków jest dziś zapewnienie bezpieczeństwa w naszym regionie. Zwrócił uwagę na naruszenie integralności państw, a także zawieszone konflikty. W tym kontekście wymienił problem Ukrainy, Gruzji, Mołdawii i Azerbejdżanu.

Prezydent podkreślił także, że jest zwolennikiem rozszerzania UE, a także NATO, o nowe państwa.

– Wierzę, że jest to właśnie perspektywa wielu krajów na Bałkanach Zachodnich, a także wielu krajów Europy Wschodniej, które w tym zakresie aspiracje już od lat wykazują. Chcę Państwa zapewnić, że Polska jest otwarta i będzie te aspiracje wspierała. Ogromnie zależy mi na tym, żebyśmy tę przestrzeń solidarności, współpracy pomiędzy naszymi krajami, przestrzeń budowania bezpieczeństwa, przestrzeń, która na agresję odpowiada solidarnością, odpowiada dialogiem, wspólnotowością, w jak największym stopniu rozwijali – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Spotkania Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej odbywają się cyklicznie, ale pierwszy raz w naszym kraju.

RIRM

drukuj