fot. K. Czerwińska/senat.gov.pl

Senat zajmie się nowelizacją kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Senat na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu zajmie się dziś nowelizacją kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Nowelę, którą zaproponował prezydent Andrzej Duda, Sejm uchwalił na początku czerwca.

Zakłada ona, że świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” nie może wpływać na wysokość alimentów, nie zajmie go też komornik. Dla osób otrzymujących świadczenia niepodlegające egzekucji będą specjalne subkonta.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski zauważa, że pieniądze z programu „Rodzina 500 plus” nie wchodzą do wyliczeń dochodów rodzinnych.

Są to pieniądze nieopodatkowane. W związku z tym kwota 500 zł jest kwotą brutto, ale także netto. Ta ustawa została zaproponowana przez pana prezydenta, w sytuacji, gdy jeden z komorników na poczet długów zajął świadczenie, co wywołało ożywioną dyskusję społeczną, ponieważ pojawiały się argumenty, że co winne są dzieci i dlaczego mają z tego tytułu cierpieć – mówi Jan Maria Jackowski.

Program „Rodzina 500 plus” zakłada, że na drugie i kolejne dziecko ma być wypłacane 500 zł miesięcznie do ukończenia przez nie 18 lat – bez względu na osiągany przez rodzinę dochód. Rodziny o niskim dochodzie będą również mogły otrzymać 500 zł na pierwsze dziecko.

RIRM

drukuj