ONZ: Debata z udziałem prezydenta RP

O godz. 16.00 czasu polskiego w nowojorskiej siedzibie ONZ rozpocznie się debata  poświęconą roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju. Debatę poprowadzi prezydent Andrzej Duda.

1 maja Polska objęła przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Prezydent Andrzej Duda poprowadzi debatę otwartą wysokiego szczebla poświęconą roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju.

Przywódca Polski wygłosi także przemówienie. Jak poinformował szef Gabinetu Prezydenta RP, Krzysztof Szczerski – wśród kwestii, które poruszy Andrzej Duda, znajdą się m. in. reparacje wojenne oraz katastrofa smoleńska.

Prezydent ma się odnieść także do  wyzwań dla polityki międzynarodowej, czyli konfliktu w Syrii, kwestii Półwyspu Koreańskiego, a także do bieżącej sytuacji w Strefie Gazy.

To przemówienie prezydenta RP świadczy o tym, że nasza rola w świecie politycznym wzrosła. Jest to zauważalne i niezaprzeczalne. Te wszystkie „zamrożone” konflikty, czy to m.in. w Doniecku czy w Kosowie, świadczą, że są to narzędzia polityczne wykorzystywane przez wiele zwaśnionych stron i my, jako Polska, możemy wnieść swój punkt widzenia, i to robimy. Jesteśmy przecież państwem, które przewodniczy dziś w RB ONZ. Nasz punkt widzenia na Smoleńsk, czy wszystkie inne newralgiczne miejsca na świecie też będzie ważny. Nasze zdanie będzie mocno podkreślane – mówił Sylwester Chruszcz, poseł Wolni i Solidarni.

Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 1 stycznia i będzie w niej zasiadała do końca grudnia 2019 r. 1 maja rozpoczęło się miesięczne rotacyjne przewodnictwo Polski w Radzie. Po raz drugi Polska obejmie przewodnictwo w Radzie prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego roku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl