Fot. por. Robert Suchy/COMON

Min. Błaszczak: Bohaterowie spod Monte Cassino są depozytariuszami naszej tożsamości narodowej

Bohaterowie spod Monte Cassino są depozytariuszami naszej tożsamości narodowej – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który w czwartek wziął udział w obchodach 74. rocznicy bitwy pod Monte Cassino.

„Przynieśliście wolność naszym przyjaciołom włoskim” – zwrócił się Mariusz Błaszczak do weteranów II wojny światowej i uczestników bitwy pod Monte Cassino.

„Na ziemiach polskich czekaliśmy na wolność jeszcze ponad 40 lat. Dziś razem z Włochami jesteśmy w Unii Europejskiej, razem budujemy przyszłość następnych pokoleń, stąd tak ważny jest symboliczny wymiar dzisiejszej uroczystości” – powiedział szef MON.

„Jeden z najwybitniejszych Polaków papież Jan Paweł II mówił o tym, że demokracja, która nie jest oparta o fundament wartości, zmienia się w jawny lub ukryty totalitaryzm. Czym są te wartości? Te wartości to właśnie miłość do ojczyzny, to właśnie solidarność i poczucie wolności. I te wartości państwo przekazaliście – wy, bohaterowie spod Monte Cassino – kolejnym pokoleniom i wciąż je przekazujecie. Jesteście depozytariuszami tego wszystkiego, wokół czego kształtowana jest nasza tożsamość narodowa” – dodał szef resortu.

Mariusz Błaszczak podziękował także żołnierzom II Korpusu Wojska Polskiego.

„Jeszcze raz składam wyrazy szacunku, uznania i podziękowania za państwa postawę, za państwa walkę. Tym, którzy oddali swe życie, składamy hołd. Tym, którzy nie doczekali dzisiejszego spotkania również składamy hołd. Pamiętamy o nich w naszych modlitwach. Jeszcze raz chciałbym serdecznie podziękować i powiedzieć: >>Cześć i chwała bohaterom!<<” – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Zwrócił się także do Gioacchino Ferdinandiego, burmistrza Piedimonte san Germano koło Cassino.

„Chciałbym podziękować panu burmistrzowi za pamięć o polskich żołnierzach, za troskę o groby tych, którzy oddali życie walcząc o wolność Polski i o wolność Włoch. Za to, że kolejne pokolenia młodych Włochów pamiętają i będą pamiętać o tych ważnych wydarzeniach. To jest wielka wartość, za to serdecznie dziękuję” – powiedział szef MON.

Minister w czwartek wraz z m.in. ministrem spraw wewnętrznych i administracji Joachimem Brudzińskim biorą udział w obchodach 74. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Delegacja państwowa w czwartek złoży kwiaty przy pomniku generała Władysława Andersa w Cassino, prócz tego pielgrzymka odwiedzi Piedimonte San Germano i złoży wizytę w Mignano Monte Lungo, gdzie znajduje się cmentarz żołnierzy z Włoskiego Korpusu Wyzwolenia generała Umberto Utiliego.

PAP/RIRM

drukuj