fot. https://pixabay.com/

Warszawa: Kierowcy miejskich autobusów planują strajk

W związku z brakiem porozumienia w sprawie wzrostu wynagrodzeń dla pracowników Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie, Związki Zawodowe podjęły decyzję o podpisaniu protokołu rozbieżności, kończąc tym samym kolejny etap rozwiązywania sporów zbiorowych. Następnym krokiem będzie przeprowadzenie referendum strajkowego wśród pracowników – napisali w komunikacie związkowcy z Miejskich Zakładów Autobusowych.

Pięć związków zawodowych, które pozostawały w sporze zbiorowym z Miejskimi Związkami Autobusowymi, podjęły decyzję o podpisaniu protokołu rozbieżności, kończąc tym samym kolejny etap rozwiązywania sporów zbiorowych. Ich decyzja jest związana z brakiem porozumienia w sprawie podwyżek dla kierowców miejskich autobusów.

Jak przekazali związkowcy, 4 lipca br. odbyło się spotkanie z Włodzimierzem Karpińskim, sekretarzem miasta, na którym nie padły żadne konkretne propozycje odnośnie podwyżki wynagrodzeń.

„Niestety nie otrzymaliśmy żadnych konkretnych zapewnień dotyczących wzrostu wynagrodzeń. Przedstawiono nam wzrost kosztów paliwa, a co za tym idzie – wzrost kosztów utrzymania komunikacji miejskiej w Warszawie. Sekretarz mówił o możliwym wzroście wynagrodzeń od września 2022 roku o 250 do 350 złotych brutto. Wysokość możliwego wzrostu jest uzależniona od dynamicznie rozwijającej się sytuacji finansowej miasta. (…) My, w październiku postulowaliśmy o 500 złotych brutto” – napisali związkowcy.

Zaznaczyli, że frustracja wśród członków załogi jest bardzo duża, o czym może świadczyć liczba zwalniających się pracowników.

„Dowodem na braki wśród kierowców jest również wzrost wynagrodzeń za godziny nadliczbowe, który w ostatnim czasie wzrósł z 3,5 mln do 8 mln. Dalsze zwalnianie się z pracy kierowców może doprowadzić to do konieczności ograniczeń linii komunikacyjnych w związkiem z brakiem kierowców. Już teraz właściciel Spółki Miasta Stołecznego Warszawa rozważa takie rozwiązanie” – wyjaśnili związkowcy z Miejskich Zakładów Autobusowych.

„Załoga jest na tyle zdeterminowana, że oczekuje od Związków Zawodowych uczestniczących w sporze zbiorowym działań zmierzających do jak najszybszego, legalnego rozwiązania problemu wzrostu wynagrodzeń w formie legalnie podjętej akcji protestacyjnej, czyli strajku w Miejskich Zakładach Autobusowych” – przekazali.

Pod koniec lipca ma odbyć się kolejne spotkanie związkowców z przedstawicielami miasta.

„Zobaczymy, jaki przyniesie efekt. Jeśli nie dojdziemy do porozumienia, to w sierpniu rozpoczynamy referendum strajkowe, które następnie powtórzymy za 2 tygodnie. Tak żeby zagłosować mogła cała załoga. (…) Mamy już ponad 80 procent poparcia wśród załogi. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej na Facebooku” – powiedział Marek Cali, przedstawiciel Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” 80.

Do sprawy odniósł się podczas konferencji prasowej Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

„Sytuacja budżetowa miasta jest niesamowicie trudna, zwłaszcza jeśli chodzi o wydatki bieżące i wynagrodzenia. (…) Apelujemy o rozsądek i mam nadzieję, że się porozumiemy. Ja rozumiem te postulaty, ale niestety sytuacja finansowa jest jaka jest” – podkreślił Rafał Trzaskowski.

Akcję protestacyjną zapowiedziały: Niezależny Samodzielny Związek Zawodowy „Solidarność” 80, Wolny Związek Zawodowy Kierowców Rzeczypospolitej Polskiej, Związek Zawodowy Kierowców RP, Niezależny Związek Zawodowy Kierowców i Ogólnopolski Związek Zawodowy Kierowców i Motorniczych.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl