P. Jaki podsumował swój program antysmogowy dla Warszawy

Będziemy walczyć bezwzględnie o czyste powietrze w Warszawie i w całej Polsce – powiedział kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki. Wiceminister sprawiedliwości podsumował dziś dziesięciopunktowy program antysmogowy dla Warszawy.

Kolejnym pomysłem Patryka Jakiego na redukcję zanieczyszczeń jest wymiana taboru autobusowego na nisko i zero-emisyjny. Miałoby to nastąpić do 2025 roku. Autobusy w stolicy w ciągu roku pokonują 100 mln km. W tym czasie spalają ok. 40 mln litrów ropy.

Kandydat ZP na prezydenta Warszawy przedstawił dziś plan wymiany obecnych pojazdów.

– Kluczowe z punktu widzenia rozwiązania tej sytuacji jest to, że rząd niedawno przyjął ustawę, która tworzy specjalny fundusz niskoemisyjny. To aż 1,5 mld zł na dopłaty do tego typu transportu i to, z punktu widzenia Warszawy, jest absolutnie zmiana jakościowa i będzie można z tego korzystać. W związku z tym, że akcyza na zasilanie systemem CNG będzie mniejsza, to koszty eksploatacji tego typu transportu będą 30 proc. niższe niż koszty tradycyjnego transportu. To pozwoli na oszczędności, które będzie można przeznaczyć na zakup nowego taboru w Warszawie – podkreślił Patryk Jaki.

Zwrócił uwagę, że zgodnie z deklaracją obecnych władz Warszawy z PO na wymianę floty musielibyśmy czekać aż dekadę.

Dziesięciopunktowy program antysmogowy Kandydata ZP na prezydenta Warszawy przewiduje ponadto likwidację wszystkich miejskich tzw. kopciuchów w ciągu roku, wprowadzenie bonu antysmogowego oraz powołanie funduszu przyłączeniowego.

Ponadto Patryk Jaki chce wprowadzić 100 dodatkowych punktów ładowania samochodów elektrycznych oraz darmowe parkingi dla takich pojazdów.

RIRM

drukuj